Advertisement
HABERLER ABONE OL

Komünist Parti’nin en üst karar verme organı olan 24 üyeli Politbüro, her yıl Aralık ayının başında toplanarak, takip eden yılın ekonomi politikasının yol haritasını çiziyor. Sonrasında büyüme hedefinin de dahil olduğu politika hedefleri, Mart ayındaki yıllık yasama toplantısında yayımlanıyor.

Ekonomistler, son dönemde sıfır Kovid politikasında gevşeme adımları açıklayan Çin’in önümüzdeki yıl toparlanmayı desteklemek için daha fazla parasal ve mali teşvik açıklayacağını düşünüyorlar.

Union Bancaire Privee UBP SA Kıdemli Ekonomisti Carlos Casanova, “2023 yılında, özellikle yılın ilk yarısında politika duruşunun büyüme yanlısı kalmasını bekliyoruz” değerlendirmesini yaparken; BCA Research Inc. Strateji Direktörü Arthur Budaghyan, “Yetkililerin açıklamaları, ekonomik büyümeye son birkaç yılda olduğundan daha fazla öncelik verileceğini gösterecektir. Ekonomik koşullar kötüleşiyor ve politika yapıcıların acı eşiğine yaklaşılıyor” dedi.

Bu yönde bir açıklama bu sabah Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang’dan geldi. Bankanın önceliğinin ekonomik büyüme olduğunu söyleyen Yi, Çin’in enflasyon görünümünün gelecek yıl “ılımlı bir bölgede” kalacağını öngördü.

Öte yandan Çin’in Xinhua haber ajansının dün yayımladığı bir makalede, Kasım ayında alınan karantina önlemlerini gevşetme kararına paralel olarak, Kovid-19 kısıtlamalarının geçmişe göre daha hızlı şekilde kaldırılması gerektiği çağrısını yapması da dikkat çekti. Çin kasım ayında da ülkeye gelen yolcular ile temaslıların karantinada kalmaları gereken süreyi kısaltma kararı almış, ülkeye getirdiği yolcular arasından Kovid-19 vakası çıkan havayollarına ceza uygulama politikasından da vazgeçmişti.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı dünkü haberine göre de, Pekin yönetimi Kovid-19 testleri pozitif çıkan bazı insanların, kendilerini evlerinde izole etmelerine izin vermeye hazırlanıyor. Buna göre düşük riskli hastalar, tercih etmeleri halinde bir haftalık ev karantinası uygulayabilecek. Öncesinde Kovid-19 testi pozitif çıkan herkes, devletin karantina bölgelerine gönderiliyordu.