Advertisement

Çin para politikası otoritesinden ekonomiye yeni destek mesajı geldi.

Çin Merkez Bankası, salgından etkilenen sektörler ve küçük ölçekli şirketler başta olmak üzere reel ekonomiyi desteklemek için ihtiyatlı para politikasının güçlendirileceğini açıkladı.

Banka açıklamasında sağlıklı ve istikrarlı finansal piyasaları teşvik edeceklerini ve uygun parasal ve finansal ortam sağlayacaklarını belirtti.

Çin Merkez Bankası likiditeyi uygun bir oranda tutacaklarına ilişkin mesajlarını da yeniledi.

Çin Merkez Bankası'nın son açıklaması zorunlu karşılıklarla ilgili alınan kararların ardından geldi. Banka Pazartesi günü, döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarını yüzde 8'e çektiğini duyurdu.

Kararın 15 Mayıs'ta yürürlüğe girmesi öngörülürken atılan adımın likidite yönetimini destekleyeceği vurgulandı.

Çin Merkez Bankası 15 Nisan'da bankaların zorunlu karşılık oranlarını 25 baz puan düşürmüştü.

Son dönemde Çin Merkez Bankası ekonomik büyümeyi destekleyen gevşemeci bir para politikası çerçevesini gündeme almıştı.

Çin Merkez Bankası ekonomiye destek vermek için 23 maddelik bir paket açıklarken, banka yetkilileri de büyümeyi önceliklendiren açıklamalarına devam etmişti.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang, para politikasının destekleyici olduğunu belirtti ve ihtiyaç duyulması halinde küçük ve orta ölçekli şirketlere destek sağlamaya hazır olduklarını söylemişti.

Gayrimenkul şirketlerine finansman kolaylığı

Çin Merkez Bankası sorunlu emlak şirketi için de desteklerini hızlandırmıştı.

Bloomberg'e konuşan konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Çin Merkez Bankası, bankaların sorunlu bazı gayrimenkul şirketleri için kredi sınırlamalarını gevşetmesini talep etti.

Kaynaklar, Çin Merkez Bankası'nın Evergrande başta olmak üzere gayrimenkul geliştiricilerinin yaşadığı krizin çözülmesi için büyük bankalar ve varlık yönetim şirketleriyle geçen hafta görüştüğünü belirtti.

Kaynaklar, Evergrande dahil 12 gayrimenkul şirketinin programın ilk etabında destekleneceğini, listenin gerektiğinde güncelleneceğini belirtti.