Advertisement

Çin, Tencent ve ByteDance gibi medya şirketlerinden rakiplerinin arama sonuçlarında gözükmesini sağlamalarını istemeye hazırlanıyor.

Sektör ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Tencent’in WeChat’i gibi uygulamaların Baidu arama motorunda kullanılabilir olmasını sağlamayı planlıyor.

Bloomberg'in haberine göre Bakanlık aynı zamanda TikTok’un Çinli muadili olan Douyin’in kısa videolarının da arama sonuçlarında gözükmesini istiyor.

Düzenleyici kuruluşların bu planı uygulayıp uygulamayacağı bilinmezken, uygulandığı takdirde bu önlemler internet devlerinin oluşturduğu rekabet duvarlarının yıkılmasında önemli bir rol oynayacak.

Bytedance ve Tencent gibi şirketlerin içeriklerinin Baidu’nun arama motorunda gözükmelerinin sağlanması daha önce Çin’de gerçekleşmemiş bir olay. Önlemler ile birlikte reklam gelirlerinin WeChat ya da Douyin gibi uygulamalardan arama motorlarına kayabileceği düşünülüyor.

Çin, teknoloji şirketlerinin pazardaki güçlerini azaltmak için 2020 Kasım ayından bu yana birçok farklı regülasyon çıkararak Tencent ve Alibaba üzerindeki baskısını artırmıştı. Çin hükümeti pazardaki rekabeti artırarak tekelleşmelerin önüne geçmek isterken şirketlerin hisseleri de sene başından bu yana kademeli bir düşüş kaydetmişti.