Advertisement

Hızla yayılan delta varyantı, yerel yetkililerin salgınla mücadele için aldığı artan sayıda agresif tedbirlere karşın ülkede yayılmaya devam ediyor. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin’de 31 bölgenin 19’unda lokal enfeksiyonlara rastlandı.

Çin Çarşamba günü 93 yeni lokal vaka ve 11 belirti vermeyen enfeksiyon bildirdi. Üç bölgede daha vakalara rastlandı. Bu vakalar ülkenin merkezindeki Chongqing ve Henan’ın yanında doğu sahilindeki Jiangsu’da görüldü.

Çinli yetkililer, hastalığın hızla gelmesi, daha da yayılması ve daha önce kontrol kendisini kontrol altına alan tedbirleri de aşmasına karşın, ‘Sıfır Kovid’ olarak adlandırılan yaklaşımı sürdürmeyi taahhüt ettiklerini söylediler. Delta varyantını ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyulan sert tedbirler, aralarında Singapur ve Avustralya’nın bulunduğu diğer bazı ‘sıfır tolerans’ yaklaşımına sahip ülkelerin odaklanmalarını değiştirmesine ve bunun yerine virüsle endemi olarak yaşamak için yüksek aşılama oranlarına güvenmelerine yol açtı.

Pekin Çarşamba günü aralarında biri daha önce belirti vermeyen olarak rapor edilen dokuz enfeksiyon duyurdu. Başkent’in mevcut dalgadaki toplam vaka sayısı 38 ile delta varyantı öncesi döneme denk gelen geçen Ocak ve Şubat aylarından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Hükümet yetkilileri, bir öğretmende enfeksiyona rastlanmasının ardından iki okulda çocukları karantinaya aldı. Diğer 16 okul, personelin hastalığa yakalanan öğretmenin hatırlatma dozunu olduğu sırada yanında olmalarından dolayı kapatıldı.

Ticaret Bakanlığı Salı günü, pandeminin yayılmasının sıkı kapanmalara yol açabileceğine dikkat çekerek, halka sonbahar ve kış dönemi için zorunlu ihtiyaçlarını stoklamaları çağrısında bulundu.

Son salgın dalgasına yeni yakalanan bir belediye olan Chongqing, yetkililerin virüsün ilk rastlanmasının ardından geçen kritik zaman dilimini işaret eden “altın 24 saat” boyunca kararlı hareket etmeyi amaçlamaları ile birlikte yoğun test sürecini başlattı. Jiangsu bölgesinde bir kent olan Changzhou Çarşamba günü, okulları en az üç gün kapattı ve öğrencileri çevrimiçi sınıflara yöneltti.

Çin Kovid-19’u ortadan kaldırmak için daha sıkı tedbirlere de gidebilir. Şanghay Disneyland Pazar günü, ziyaretçilerden birinde Kovid vakasına rastlanmasının ardından 30 binden fazla kişiye test uyguladı ve bu ziyaretçileri gece yarısına kadar parkta tuttu.

Öte yandan, yüksek riskli Myanmar ile sınır bölgesinde yer alan güneydoğu kenti Ruili’de halkın aylardır kenti terk etmesine izin verilmiyor.

Çin’in en üst düzey sağlık uzmanı Zhong Nanshan, devlete ait basın organı CGTN’ye verdiği söyleşide, ülkenin salgını bir ay içinde kontrol altına alabileceğine güvendiğini söyledi.

Pandeminin başlamasından bu yana birçok salgının önlenmesinde önemli rol oynayan Zhong, ülkelerin virüsle yaşamayı öğrenmeleri şeklindeki küresel trende karşın, Çin’in Sıfır Kovid yaklaşımını destekliyor. Zhong, virüsü kontrol altına almaya yönelik tedbirlerin maliyetli olduğunu, ancak ülkeyi açmanın ve virüsün yayılmasına izin vermenin bedelinin daha da ağır olacağını söyledi.