Advertisement

Ekonomistler, Çin’de üst düzey yetkililerin önümüzdeki yıl için temel hedeflerinin büyüme baskılarını dengeleme ve ekonomiye istikrar kazandırmayı içerdiğini kaydetmeleri ile birlikte, ülkenin 2022 yılının başlarında mali teşvikleri artırmaya başlamasını öngörüyor.

Ekonomistler, emlak sektörüne yönelik kısıtlamaların sürmesini beklerken, gelecek yıl, teknolojiden eğitim ve eğlenceye, 2021 yılında görülen keskin hareketlere kıyasla daha az düzenleyici sürprizler olabileceğini belirtiyor.

Üç gün süren yıllık Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı’nın sonunda, Komünist Parti’nin üst düzey karar alıcıları, Cuma günü yaptıkları açıklamada, gelecek yıl için en önemli önceliğin “istikrarı sağlamak” olduğunu kaydettiler ve aynı zamanda, ön yüklemeli politikalar ve esnek ve uygun para politikası duruşunu sürdürme konusunda taahhütte de bulundular.

Standard Chartered Plc’nin Çin’den sorumlu baş ekonomisti Ding Shuang, “Maliye politikasının büyümeyi desteklemekte gelecek yıl temel bir rol oynaması bekleniyor. Konut politikalarında ise önemli bir değişiklikten ziyade ‘ince ayar’ görülecek” dedi

Çin ekonomisi son aylarda, emlak piyasasındaki sorunların kötüleşmesi, zayıf tüketim artışı ve art arda gelen Kovid-19 salgınlarının işletmelerin ve tüketicilerinin güveninde hasara yol açmasının etkisi ile yavaşladı. Söz konusu toplantıda gayrimenkul konusundaki görece şahin söylem, emlak sektöründeki sorunun büyük ölçüde süreceğini işaret ediyor.