Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Apple tedarikçisi Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında uygulanan katı Kovid-19 uygulamasına ilişkin olarak yeni gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

Reuters’ın yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Apple'ın en büyük iPhone fabrikasının Aralık sonu ile Ocak başı arasında tam üretime geçmesi öngörülüyor.

Söz konusu kaynaklar, iPhone'un yaklaşık yüzde 70'inin bir araya getirildiği fabrikada Kasım ayı üretiminin yüzde 30'dan fazla etkilenmiş olabileceğini söyledi.

Foxconn, kesintinin üretim planları veya finansmanı üzerindeki etkisinin ayrıntıları hakkında açıklama yapmaktan kaçındı.

Kısıtlamalarda neler yaşanmıştı?

Noel ve Çin yeni yıl tatilleri öncesinde kesintiye uğrayan fabrikada işçilerin 23 Kasım tarihinde erken saatlerde tesisin yurtlarından çıkarak güvenlik güçleriyle itiş kakış yaşadığı görülmüştü.

Bir başka videoda birçok beyaz tulumlu kişinin yerde yatan bir kişiyi sopalarla dövdüğü görüntüler yer almıştı. Bazı protestocuların bir polis arabasını taşladığı da görüntülenmişti.

Bir tanığa göre, protestoların işçilere ödenmeyen maaşlar ve Kovid-19’un yayılma korkusu nedeniyle başladığı belirtilmişti.