Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çinli araç paylaşım uygulaması Didi Global Inc., ABD Borsalarından çekilmek için hazırlıklara başladı. Şirket Hong Kong piyasasında hisse satışı için de çalışmalarını başlatacak.

Böylelikle şirket, Çinli şirketlerin Amerika borsalarında kote olmasına karşı çıkan Çinli regülatörlerin talebi doğrultusunda adım atmış oldu. .

Didi’nin yönetim kurulu, Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketi, New York Borsası’nda işlem gören Amerikan Depo hisselerini kottan çekmek için başvurması ve Hong Kong Borsası’nda hisse satışına gitme konusunda işlemleri başlatması için yetkilendirdiğini duyurdu.

Açıklamaya göre, bu süreçte, ABD hisselerinin, uluslararası çapta kabul edilmiş diğer bir borsada serbestçe işlem görebilir hisselere çevrilebilir olması sağlanacak.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Didi, Hong Kong piyasasına kote olmaya ilişkin başvurusunu Mart ayı civarında yapacak. Şirket konu hakkındaki sorulara yanıt vermedi.

Çin yönetimi ABD piyasalarından çekilmesini istiyordu

Daha önce görülmemiş bu hareket, Pekin’in hassas verilerin jeopolitik rakibi ABD’ye olası sızması konusundaki endişelerinin ne kadar güçlü olduğunu ve aynı zamanda hükümetin Didi’yi kendi isteklerine aykırı hareket etmesi durumunda ne ölçüde cezalandırabileceğini gösteriyor. Bloomberg’de geçen hafta çıkan bir habere göre, Çinli regülatörler Didi’nin üst düzey yöneticilerine, hassas verilerinin sızmasına yönelik endişelerden dolayı, ABD borsalarından çıkma yönünde talimat vermişti.