Advertisement

Coca-Cola'dan yapılan açıklamada, planlanan işten çıkarmaların salgın sebebiyle olmadığı ancak şirketin daha hızlı hareket etmesi için bir "katalizör" görevi gördüğü belirtildi.

Şirket, 1200'ü Amerika'da olmak üzere dünya genelinde 2 bin 200 kişinin işten çıkarılmasının planlandığını duyurdu.

Konu hakkında bilgi sahibi olan bir çalışan yaptığı açıklamada, şirketin toplam iş gücünün yüzde 2,5'ini oluşturan işten çıkarmaların, gönüllü ayrılanlar ve zorunlu olarak işten çıkarılanların oluşturduğunu belirtti.

Şirket yetkilileri, iş gücünün yenilenmesinin 350 milyon ila 550 milyon dolarlık harcamalarla sonuçlanacağını, yıllık tasarrufun da benzer miktarda olacağını söyledi.

Söz konusu işten çıkarmaların, yaklaşık 500'ünün, Coca-Cola'nın Atlanta'daki merkezinde gerçekleşeceği biliniyor. Coca-Cola'nın 2020 yılı başında 10 bin 400'ü ABD'de olmak üzere dünya genelinde yaklaşık 86 bin 200 çalışanı vardı.

İşten çıkarılma ile ilgili verilen son karar, şirketin Ağustos ayında Kuzey Amerika'daki işgücünün neredeyse yüzde 40'ına yakın çalışana erken ayrılma paketleri sunmasının ardından geldi. Şirket, sunulan paketlerin ardından zorunlu olarak işten çıkarmaların olacağını açıklamıştı.