Advertisement

Commerzbank, Dolar/TL için yıl sonu tahminini 8,25’ten 8’e revize ederken, dolar kurunun 2021’in ilk yarısını 7-7,25 seviyesinde kapatmasını bekliyor.

Küresel piyasaların şeffaflığı ödüllendirdiğini belirten Commerzbank Gelişen Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose, orta vadedeki temel senaryolarının enflasyon biraz azaldıktan sonra faizlerin yüzde 15 civarına döneceği yönünde olduğunu belirtti.

Yayımladığı araştırma raporunda, “Faizler indikten sonra dolar/TL kademeli bir şekilde yükselerek 2021’in sonunda 8.00 seviyesine ulaşacak.” diyen Ghose, Türkiye için 2021 büyüme tahminlerini ise yüzde 5,8’den 6,5’e güncellediklerini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyonu takip ederek faiz oranlarını şimdilik yüzde 17 civarında tutacağını öngören Ghose, “Piyasalar, enflasyon arttığı takdirde Naci Ağbal’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ne dediğine aldırmadan faizleri artıracağını varsayıyor.” dedi.

2021 yılsonunda enflasyonun 13,4 olarak gerçekleşmesini bekleyen Commerzbank, faizlerin yılsonunda yüzde 15 olarak kalacağını öngörüyor. Kurum, 2021 yılında Türkiye’nin yüzde 6,5 büyümesini bekliyor.

"Dolar/TL'de sonraki seviye 6.80 olabilir"

Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede dolar/TL’nin 7 seviyesini kırdığı takdirde 6,80’e kadar düşebileceğini belirtmişti.

“Türkiye cazip nominal faiz sunuyor ve enflasyon da düşmeye başladı. Reel faizler daha da cazip hale gelecek. Dolar/TL’nin daha fazla düşmesi için alanı olduğunu düşünüyorum. 6.80 bir sonraki seviye olabilir. Tabii önce 7 seviyesinin kırılması gerekiyor.” diyen Matys, Türkiye’nin sermayeyi en az birkaç ay ülkede tutacak yatırımcılara ihtiyacı olduğunu söylemişti.

HSBC de TCMB’nin sıkı para politikası duruşu, cari açıkta düşüş, yerlilerin dolarizasyon eğilimindeki yavaşlama, yabancıların lira iştahındaki artış gibi etkenlerle yılsonu için daha önce 7,10 olan Dolar/TL tahminini 6,50’ye indirmişti.

Kurum değerlendirmesinde “Dolarizasyonun terse dönmesi ve sermaye akımları Merkez Bankası’nın rezervlerini güçlendirmesine kapıyı aralayabilir. Bize göre şeffaf, uygun bir Döviz alım programı TL aleyhine etki yaratmaz” ifadelerini kullandı.