Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Polatlı Organize Sanayi Bölgesi'ndeki, Pomega Enerji Depolama Teknolojileri Pil Hücresi Fabrikası açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, önemli bir tesisin açılışını yaptıklarını belirterek, ölçeğinin yanı sıra nitelikli bir yatırım olan tesisin kamu özel işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu ifade etti.

Bu yüzyılın en önemli unsurlarından birinin güçlü bir ekonomik ve teknolojik yapı inşa etmek olduğunun altını çizen Yılmaz, çok üretmenin yanı sıra katma değeri yüksek üretim oluşturmanın ve bilgi, teknoloji tabanlı bir ekonomi inşa etmenin çok daha kıymetli olduğunu söyledi.

"Cari açık sorununu aşmak için dışa bağımlılığı azaltmamız gerekiyor"

Türkiye'nin tarihten bu yana en önemli kısıtının cari açık olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bunu çözmenin yolu da ortada. Kritik alanlarda, enerji başta olmak üzere dışa bağımlılığımızı azaltmamız, yerli ve milli üretimi arttırmamız gerekiyor. Başka türlü cari açığı, sürdürülebilir kalkınmanın önünde bir engel olmaktan çıkaramayız. Bu kısıtı ortadan kaldırmak için mutlaka ve mutlaka daha önce ithal ettiğimiz birtakım ürünleri içeride üretmemiz, ithalatı azaltmamız, diğer yandan da bu üretimi yine ihraç etmemiz, dış dünyaya satmamız gerekiyor.

Şu anda hazırlamakta olduğumuz ve yakın bir tarihte toplumla paylaşacağımız Orta Vadeli Programımızın (OVP) da en temel hedeflerinden biri bu olacaktır; Türkiye'yi her alanda dışa bağımlılıktan uzaklaştırmak, yerli ve milli üretimi arttırmak, iç tasarruflarımıza dayalı bir şekilde yatırım hamlelerimizi sürdürmek ve Türkiye'yi çok daha müreffeh, dünya ölçeğinde çok daha üst sıralarda bir ülke haline getirmek. Bu çerçevede de çeşitli alanlarda hamleler yapıyoruz. Savunma sanayi bunlardan bir tanesi. Çok başarılı bir model ortaya koymuş durumdayız. Orada da yine kamu-özel işbirliğinin ben kritik öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Sağlık endüstrileri önümüzdeki dönemde yine çok dikkatle bakmamız, hamleler yapmamız gereken bir alan. Enerji de tabii yine çok çok kritik."

Yılmaz, sabah toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın enerjiyle ilgili geniş bir sunum yaptığını ve yol haritasını tartıştıklarını anlatarak, "Önümüzdeki süreçte enerjide değişen şartlara, teknolojilere, yine dünyadaki iklim değişikliği, yeşil mutabakat gibi gelişmelere bağlı olarak çok önemli inisiyatifler almamız gerekiyor" dedi.

Kamu desteği vurgusu

Yılmaz, bu tip teknoloji ve projelerin hayata geçirilmesinde risk ve maliyetlerin yüksek olması sebebiyle kamu desteğinin önemli olduğuna dikkati çekerek, "Sadece Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında, halihazırda desteklenen projeler sonuçlandığında 7 milyar dolar cari açığımızın düşmesi bekleniyor. İşte biz bunları devam ettirdikçe, yeni yeni projelerle bu havuzu güçlendirdikçe cari açık sorununu da çok farklı bir yere taşımış olacağız. Bugün açtığımız Pomega Enerji Depolama Teknolojileri Pil Hücresi Fabrikası yüksek teknolojiye dayalı, rekabetçi, sürdürülebilir, yerli ve milli sanayi yapısı hedeflerimize Ankara'dan önemli bir destek sunacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Tesisin tamamlandığında 600 kişiye istihdam sunacağı bilgisini veren Yılmaz, ekonominin, kalkınmanın, gelişmenin en temel unsurunun ve hedefinin insan olduğunu, tesisin insanların hayatında, refahında bir artışa yol açacağını ve genç mühendisler için uygun çalışma ortamı sağlayacağını söyledi.