Advertisement

TMB Başkanı Erdal Eren, inşaat sektöründe ihale ya da davet yoluyla alınan projeler ve 4734 sayılı Kanunun 21/b maddesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Erdal Eren, sektörde ihale ya da davet yoluyla alınan işler hakkında yaptığı açıklamada, 21/b maddesinin kamuoyunda ve basında daha çok “pazarlık usulü” olarak değerlendirildiğini söyledi.

Eren, 21/b maddesinin inşaat sektöründe ve kamuoyunda yarattığı algı hakkında şu ifadeleri kullandı:

“21/b, belli firmalar arasında acil işlerin, yani bir deprem ya da felaket sonrasında bir an önce veya başka bir projenin tamamlanması için elzem olan ve başlanması gereken projeler için Kamu İhale Yasası’nda olan bir madde. Son yıllarda yapılan bazı revizyonların içinde, idarenin uygun görmesi halinde de o maddeden ihale edebilme imkânı doğdu. Bu biraz hakikaten kamuoyunda ve meslektaşlarımızın arasında da eleştirilen bir model. Acaba fazla aciliyeti olan işler mi veriliyor? Bazı işler var hakikaten bir an önce ihale edilmezse sorun olacak.

Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımızın, reform ile yaptığı önemli açıklamaların içinde kendi ağzından, "Kamu İhale Yasası’ndaki bu esnetmeleri bir an önce revize edip, belirli bir standarda yeniden getirmeliyiz dedi.”. Nitekim Kamu İhale Kurumu’muz hemen çalışmaya başladı ve yeniden revize etme çalışmasını başlattılar. Bu maddenin yeniden gerçekten gerektiğinde kullanılması haline dönüştürülüyor.”