Advertisement

Uzmanlar değerli konut vergisinin ertelenmesi konusundaki görüşlerini Bloomberg HT'ye anlattı.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz bu düzenlemenin tamamen iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Kiraz "miras yoluyla intikal etmiş bir mülkünüz olabilir, on milyon üzeri değerde bir gayrimenkul olduğunu varsayarsak her yıl 100 bin TL üzerinde vergi ödemek zorunda kalacaksınız. Bu çok adaletsiz. Kişinin kendi mülkünde kiracı olma durumu ortaya çıktı, bu itirazlarla da bir düzenlemeye gidileceği görülüyor." diye konuştu.
 
Kiraz bu verginin anayasaya aykırı olduğunu ve tamamen iptal edilmesi gerektiğini, edilemeyecekse de makul seviyeye indirilmesi gerektiğini belirterek "Miras yoluyla edinmeler, kişilerin gelirlerinin olmadığı gibi durumlarda vergi muafiyeti biraz daha genişletilmeli" ifadelerini kullandı.

PwC Gayrimenkul Sektörü Ülke Lideri Ersun Baytaktaroğlu bu verginin nitelik olarak 'servet vergisi' olduğunu belirtti. Baytaktaroğlu "Yasanın açıklanması gereken kısmı değer kısmı. Siz değerin nasıl tespit edileceğini açık bırakıyorsunuz, önce değerde mutabık kalalım, nasıl hesaplanacağını herkes bilsin, sonra nasıl vergilendirme yapılacağını konuşuruz." ifadelerini kullandı. Baytaktaroğlu yasa yürürlükte olduğu için itirazların zamanında yapılması gerektiğini dile getirdi.

"DÜZENLEME DÜZELTMELERİ BERABERİNDE GETİRECEK"

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Hepşen "kişinin gelirine bakmak lazım. Üst gelir grubundaysa vergi çok anlam ifade etmeyebilir ama mirasla intikallerde kişinin vergiyi ödeyecek kabiliyeti yoksa sorun oluşturabilir. O yüzden mülkün nasıl elde edildiği son derece önemli..Mirasla intikallerde düzenleme olabilir, yapılacak düzenleme önemli düzeltmeleri beraberinde getirecek" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dün yaptığı açıklamada değerli konut vergisinde bir yıllık erteleme olabileceğini belirtmişti.