Advertisement

Demir cevheri mortgage ödemelerinde yaşanan boykotun inşaat firmalarının ve banka hisselerini de düşürmesiyle 100 doların altına geriledi

Çinli yetkililer, emlak sektörünü kasıp kavuran ve çelik talebi üzerinde yeni bir belirsizlik yaratan bir ipotek boykot dalgasıyla boğuşurken, demir cevheri ciddi kayıplar yaşadı.

Konut satın alanların tamamlanmayan projeler için mortgage ödemelerini yapmayı reddedenlerin sayısı artarken ödeme boykotunun endüstri genelinde ekonominin diğer alanlarına da yayılabilecek bir finansal sıkışmayı tetikleyebileceğinden endişe ediliyor.

Demir cevheri, yüzde 8’den fazla değer kaybederek 100 doların altına geriledi.

Konut kredilerinde yaşanabilecek temerrütlerin, inşaat firmalarının karşılaştığı likidite sıkışıklığını şiddetlendirebileceği ve henüz tamamlanmamış projeler üzerinde baskı oluşturabileceği belirtiliyor.

Çinli yetkililer, durdurulan ipotek ödemelerinin şu anda göründüğünden çok daha şiddetli olabileceğine vurgu yapıyor ve söz konusu boykotları görüşmek üzere büyük bankalarla toplantılar yapılması bekleniyor.

Mortgage kargaşası, Çin'in gayrimenkul piyasasında demir cevheri fiyatlarının bir yıl öncesine göre yarıdan fazla düşmesine yol açan uzun süreli bir krizin son parçası olurken Pekin yönetimi, ekonomiyi istikrara kavuşturmak için potansiyel altyapı harcamalarına 1 trilyon dolardan fazla para ayırdı.