Advertisement

Demir vadeli kontratları Singapur piyasasında, talep görünümünün daha da iyileşmesinin etkisi ile, Mayıs ayından bu yana en uzun haftalık yükseliş serisini gerçekleştirerek, beşinci haftaya taşıdığı kazancını sürdürdü.


Çin bankaları Pazartesi günü borçlanma maliyetlerini son 20 ayda ilk kez düşürdü. Bu adım, Çin Merkez Bankası'nın bu ayın başında, dikkatlerin emlak piyasasındaki sıkıntılar ve aralıklarla ortaya çıkan virüs salgınından olumsuz etkilenen ekonomiyi desteklemeye çevrilmesi ile birlikte, bankaların rezerv olarak tutmak zorunda olduğu miktarı azaltmaya yönelik kararının ardından geldi.

Huatai Futures Co., yatırımcılar için hazırladığı notta, "Ekonomiye istikrar kazandırmaya yönelik makro politikalar ve Çin Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık oranını düşürmesi piyasa güvenini artırdı. Bunun yanında, çelik üreticilerinin üretime tekrar başlaması demir fiyatlarını daha da destekledi" dedi.

Demir cevheri fiyatları, teşvik tedbirlerine bağlı olarak ve ham çelik üretiminin Aralık ayının ilk üç haftasında bir ay önceye göre yaklaşık yüzde 12 artmasının etkisi ile, Kasım ayındaki dip seviyeden yaklaşık yüzde 50 yükseldi. Çelik üreticileri, bu yılın başlarındaki sıkı kısıtlamaların ardından bu ay üretim hacimlerini artırıyor.