Advertisement

Ciner Glass UK Yönetim Kurulu Üyesi Didem Ciner, İngiltere'nin geçen hafta düzenlediği Küresel Yatırım Zirvesi etkinliğinin bir parçası olarak Prens William ile bir araya geldi.

Ciner, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın küresel iş dünyası liderlerini konuk ettiği ve 18 Ekim’de Londra’da düzenlenen Küresel Yatırım Zirvesi’ne davet edilen isimler arasındaydı.

Ciner Glass’ın da dahil olduğu dünyanın en büyük şirketlerini İngiltere'de yatırıma davet eden etkinliğin bir parçası olarak Ciner, Londra’nın merkezinde yer alan Manor House’da İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak ile de görüştü.

Bill Gates görüşmesine de davet edildi

Ertesi gün Ciner Başbakan Johnson’ın Microsoft’un patron Bill Gates ile Londra Bilim Müzesi’nde gerçekleşen görüşmesine davet edildi. Söz konusu görüşmede ikili 400 milyon sterlin değerinde yeni yeşil yatırım teknolojileri için bir ortaklık açıklamasında bulundu.

Ciner, bu görüşmenin ardından içlerinde Goldman Sachs CEO’su David Solomon, BlackRock İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Larry Fink ve JP Morgan CEO’su Jamie Dimon’ın da bulunduğu iş dünyasının en seçkin liderleri ile, Windsor Sarayı’nda Kraliyet Ailesi’nin üyeleriyle bir araya geldi.

İçlerinde Maliye Bakanı Sunak’ın da bulunduğu İngiltere'nin önemli siyasi isimleri, Ciner Glass UK’nin South Wales’de 350 milyon sterlin değerinde yeni bir cam üretim fabrikası kurma ve bu sayede de ülkede 600 yeni istihdam sağlama taahhütü ile ilgili olarak Ciner ile görüşmek istedi.

Şirket, South Wales yerel planlama ofisine söz konusu fabrikanın planlamasıyla ilgili başvurusunu sundu. Kararın 2022 yılında gelmesi bekleniyor.

Bu esnada yılın başlarında İngiltere Başbakanı, hükümetin Türkiye ve diğer ülkelerden Ciner Glass gibi şirketleri ülkeye çekebilmek için bir yatırım ofisi kuracağı açıklamasında bulunmuştu.

Prens William ile gerçekleştirdiği görüşmeye istinaden Didem Ciner şu açıklamalarda bulundu:

“Prens William ve Kraliyet Ailesi’nin diğer üyeleriyle bir araya gelmek ve aynı zamanda İngiltere'ye yatırım planlarımızı konuşmak üzere Maliye Bakanı ile görüşmek benim için memnuniyet vericiydi. Bizim vizyonumuz Galler’de gelecek nesiller için en iyilerle yarışabilecek cam teknolojisi üzerine mühendislik mükemmeliyet merkezi inşa etmek. Amacımız camın sevkiyatında ortaya çıkan ekonomik ve çevresel maliyeti azaltmak adına müşterilerimize mümkün olduğunca yakın olmak. Geleceğimiz için sürdürülebilir cam fabrikaları kurmaya yardım etmek konusunda İngiltere hükümeti ile ortak bir amacımız var.”