Advertisement

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin HDP kapatılma davası ve Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi üzerine yaptığı yorumlara karşılık bir açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bazı ülkelerin TBMM’deki gelişmelere ilişkin açıklamaları hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü bulunan Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, Anayasa ve TBMM İçtüzüğüyle uyumlu bir şekilde, sözkonusu kesinleşmiş mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle düşmüştür. Süreç, başka parlamentolarda da görüldüğü gibi hukuk kurallarının uygulanmasından ibarettir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ise, Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu çerçevesinde, beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle, HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açmıştır.

Bu süreçte herkes Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı beklemek durumundadır. Devam eden hukuk süreciyle ilgili yorum yapmak hukuka müdahaledir.

Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır. Bununla birlikte, faaliyetlerini evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmeleri esastır.

Tutarsız ve içişlerine müdahaleye yeltenen çevreleri, bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerine saygı duymaya davet ediyoruz.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü açıklama yapmıştı

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin, hakkındaki kesinleşmiş yargı kararının TBMM’de okunmasıyla birlikte düşürülmesine karşı ABD’den açıklama gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi olayını “yakından takip ettiklerini” bildirdi. Price “Halkların Demokratik Partisi’ni kapatma girişimlerini de izliyoruz. Bu, Türk vatandaşlarının oy tercihlerinin haksız yere bozulması olur, demokrasiye daha fazla zarar vermek, milyonlarca Türk vatandaşının temsil hakkını inkar anlamına gelir. Türk hükümetini, Türk anayasası ve uluslararası yükümlülüklerini göz önünde bulundurarak ifade özgürlüğüne saygı duyması çağrısı yapıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesinin ardından Anadolu Ajansı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtığını duyurmuştu.