Advertisement

Doğan Holding CEO'su Çağlar Göğüş Bloomberg HT'de Piyasa Hattı'nda Güzem Yılmaz Ertem'e konuk oldu. Göğüş Covid ile birlikte verimliliğin çok daha ön plana çıktığını ve şirketlerin bu süreçle birlikte iş yapış tarzlarını gözden geçirmeye başlayacaklarını belirtti.

Göğüş'ün konuşmasında öne çıkanlar şöyle;

"Birçok şirket gibi üretim ve operasyon hariç evden çalışmaya başladık. Bu anlamda da verimlilikte de bir düşüş yaşamadık. Şirketlerde çok ciddi nakit ve gider yönetimine odaklandık. doğan holding'in portföyünde fazla şirket olduğu için yeri geldiğinde bu durum risk olabilirken şimdi bir fırsat oldu. sektörler arasında hedge edilmiş portföyler var. Dolayısıyla, kriz zamanında daha çok etkilenen veya daha az etkilenen sektörler var. giderlerde yüzde 15'lik azalmayı minimumda tüm sene için hedefliyoruz. nakitin önemini anlamak için ciddi bir fırsat oldu. gelirimizin tl olduğu borcumuzun dolar olduğu bir durum yok. her şirket bağımsız bir birim olarak kendi likiditesini ek borçlanmaya gitmeden sağlamak zorunda. bizim öngörümüze göre bu ay verimliliğin çok ön plana çıktığı bir dönem olacak. Bu süreçte gördük ki evden de bir sürü iş yürüyebiliyor. Bazı iş yapış tarzlarımızı da gözden geçirmemiz gerekiyor"

"Nakit akışında özellikle çok büyük sorun yaşadığımız bir sektörümüz yok. genellikle iş ortaklarımızla uzun vadeli çalıştığımız için bu anlamda da ciddi bir güven ilişkisi söz konusu. bu durumu etkin bir şekilde yönetiyorum. nerdeyse her tedarikçimizle ve her müşterimizle tekrar bunları oturup konuştuk"

"Avrupa'da ve Amerika'da bu sene yüzde 5-7 arasında bir küçülme olacağı öngörüyoruz. gelecek sene de bu küçülmenin büyüme ile kompanse olacağını düşünüyoruz. türkiye'de bu küçülmenin biraz daha sınırlı olacağını öngörüyoruz. covid birçok sektörün iş yapış tarzını değiştirecek burada havayolları, kismen perakende, turizm ve yeme içme gbi sektörlerin daha geç geleceğini öngörüyoruz. otomotiv, elektronik ticaret ve diğer endüstrilerin de daha hızlı pozitife döneceğini düşünüyoruz. türkiyede sadece iç piyasaya değil ABD ve Avrupa'ya da endeksli olan sektörlerde fasilalı olacağını öngörüyoruz"

"Daha önce açıkladığımız temettü dağıtımını yaptık. 100 milyon brüt temettü dağıttık. hisse başına 4 kuruş ediyor. hisse verim oranımızda 2.4. diğer şirketlerimizde kendir içinde temettü üretiyor. buna devam etmek istiyoruz geri alım programını bir sene önce başlattık. ona makul çerçevede devam ediyoruz. naktimizi yöneten hazine fonumuz var. bizim için çok önemli nakit yönetimini onun üzerinden yapıyoruz"