Advertisement

Hong Kong, Çin ve Güney Kore'de hisse senetleri yükselirken, S&P 500 Endeks vadelileri de yükselişle açılışı işaret etti. Japonya ve Avustralya hisse senetleri, Avrupa hisse vadelileriyle birlikte geri çekildi. Majör piyasalarda hacim yıl sonu öncesinde düşük kaldı. ABD hisseleri Senato'daki Cumhuriyetçilerin, Demokratların tüketicilere yönelik doğrudan ödemeleri 600 dolardan 2 bin dolara yükseltme girişimini engellemesiyle sınırlı bir düşüşle kapattı. Küçük sermayeli şirket hisseleri endeksi neredeyse yüzde 2 düştü. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi fazla değişmezken, petrol fiyatları yükseldi.

Volatil bir yıl sona ererken, hisse senetleri, şirket tahvilleri ve Bitcoin gibi riskli varlıklar rekor seviyelere yakın seyrediyor. Yatırımcılar pandemi ve aşı dağıtımının etkisini değerlendirmeye çalışırken, MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yılı yüzde 14 artıda kapatmaya hazırlanıyor. Endeks Mart düşüğünden bu yana yüzde 68 yükseldi.

Invesco küresel piyasa stratejisti Brian Levitt, Bloomberg TV ile gerçekleştirdiği mülakatta "Bu toparlanan bir ekonomi, politika gelecek yıllar boyunca genişlemeci kalacak. Riskli varlıklar için iyi bir ortam olduğunu işaret ediyor. Ancak bu, gelecek birkaç yılda bazı zorluklar olmayacak anlamına gelmiyor. Gerçek şu ki piyasalar toparlanmaya odaklanacak." dedi.

Koronavirüs gelişmelerine bakılacak olursa İngiltere'de bulunan mutant virüs Colorado'ya kadar ulaşarak ABD'de ilk kez görülmüş oldu. ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, Başkan Trump'ın yönetimi altında aşı dağıtım çalışmalarının çok yavaş olduğu eleştirisinde bulundu.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 14.17'de yüzde 0.5 yükseldi. Endeks dün yüzde 0.2 düştü.
Topix Endeksi yüzde 0.5 geriledi.
Avustralya'da S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 düştü.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.8 yükseldi.
Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 1.5 arttı.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.1 düştü.

Döviz

Yen yüzde 0.3 artıda 103.30 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan yüzde 0.3 yükselişle 6.5019'dan alıcı buldu.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 düştü.
Euror/dolar paritesi yüzde 0.3 artıda 1.2290'dan alıcı buldu.
Sterlin yüzde 0.3 yükselerek 1.3549'a tırmandı.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.93 oldu.
Avustralya'da 10 yıllıkların faizi yüzde 0.97 oldu.

Emtia

WTI petrol yüzde 0.6 değer kazanarak varili 48.27 dolara yükseldi.
Altın yüzde 0.4 yükselişle onsu 1,884.98 dolara geldi.