Advertisement

Emtia ihracatçısı ülkelerin paraları, petrol fiyatlarının iki aydan beri ilk kez varil başına 30 doları aşmasının ardından yükseldi. ABD hisse senedi vadelilerindeki yükseliş risk iştahını destekledi.

Avustralya Doları ve Norveç Kronu yüzde 0.4'ün üzerinde yükseliş kaydetti. Traderlara göre güçlü emtia fiyatları Avustralya Doları'nda ihracatçı kaynaklı alımları tetikledi.

IG Asia Pte. piyasa stratejisti Jingyi Pan, "Petrol piyasasında biraz iyileşme gördük ve bu emtia ihracatçılarının paralarının, hatta riske karşı hassas Asya paralarının yükselişini destekledi. Küresel sağlık krizi kaynaklı uzun süreli ekonomik hasar korkuları ile ekonomilerin kademeli olarak açılmasıyla birlikte toparlanma umutları arasında yeni haftaya başlarken ikincisinin ABD vadelilerine yön verdiğini görüyoruz." dedi.

New York'ta işlem gören petrol vadelileri ABD'deki ve diğer üreticilerin üretimi azaltmasıyla yüzde 4 civarında tırmandı. Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 0.6 yükselişle 0.6452'den işlem gördü. Yeni Zelanda Doları/ABD Doları yüzde 0.4 yükselerek 0.5960 oldu. Dolar/Norveç Kronu yüzde 0.5 düşüşle 10.1884'ten işlem gördü.

Sterlin yüzde 0.3'lük jaybını silerek 1.2112'den alıcı buldu. İngiltere Merkez Bankası (BoE) baş ekonomisti Andrew Haldane Telegraph gazetesine bankanın negatif faiz de dahil olmak üzere alışılmışın dışındaki politika önlemlerini değerlendirdiğini söyledi. Sterlin, söz konusu haberin ardından gerilemişti.

Fed Başkanı Jerome Powell, CBS televizyonuna verdiği mülakatta ABD'nin ekonomik toparlanmasının 2021'in sonuna kadar uzayabileceği uyarısında bulundu. Ayrıca Powell, negatif faizler için virüsle mücadele için "muhtemelen uygun ya da kullanışlı bir politika" olmadığını belirtti.

Doların önemli piyasa paraları karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) geçen hafta yüzde 0.8 yükselmesinin ardından yüzde 0.1 düştü. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 0.64'te fazla değişmedi.

Çin, ABD'nin aralarında Huawei Technologies Co.'nun da bulunduğu Çinli teknoloji şirketlerini hedeflediği yeni ihracat kısıtlamalarının küresel tedarik zincirini tehdit edebileceği uyarısında bulundu. Dolar/yen paritesi 107.12'den işlem gördü.

Japonya'nın GSYİH'si ilk çeyrekte bir önceki üç aylık döneme göre yıllıklandırılmış olarak yüzde 3.4 daraldı. Analistler yüzde 4.5'lik küçülme bekliyordu.

Daiwa Securities kıdemli Döviz stratejisti Ykio Ishizuki, dolar/yen paritesinin net bir trend bulmakta zorlanabileceğini söyledi. Ishizuki, yenin ticaret anlaşmazlıkları dikkate alınırsa büyük bir ihtimalle emtia paraları karşısında yükseleceğini ekledi.