Advertisement

Dolar göstergesi, ABD'de mali teşvik konusunda uzlaşmaya varılacağına ilişkin iyimserliğin risk iştahını desteklemesiyle birlikte önemli paralar karşısında bir ayın düşüğüne geriledi.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi'nin Salı günü bu hafta anlaşmaya varılması konusunda umutlu olduğunu söylemesinin ardından emtia paraları yükseldi. Ancak Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell başkanlık seçimi öncesinde bir anlaşmaya varılmasına karşı uyarıda bulundu.

Bir tradera göre kaldıraçlı fonlar ABD hisse vadelilerinin yükselmesiyle birlikte Avustralya Doları'nda uzun pozisyon açtı. Norveç Kronu iyi performans gösterdi. ABD'de 30 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 5 baz puan artarak yüzde 1.64 ile Haziran'dan beri en yüksek seviyeyi gördü.

Singapur'da Mizuho Bank Ltd. ekonomi ve strateji biriminin yöneticisi Vishnu Varathan, “Piyasalarda klasik olan mali teşvik iyimserliği görülüyor. Dolar risk iştahının artmasından olumsuz etkilendi.” dedi.

Doların önemli paralar karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 azalarak 21 Eylül'den beri görülen ne düşük seviyeye geriledi. Beş günden beri ilk kez yükselen Avustralya Doları/ABD Doları paritesi yüzde 0.4 artarak 0.7073 oldu.