Advertisement

Dolar, Çinli ve ABD'li üst düzey ticaret müzakerecilerinin gelecek hafta bir araya geleceği yönündeki haberin risk iştahını desteklemesiyle önemli paralar karşısında hız kesti.

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) ek teşvik açıklamamasının ardından güçlendi. Doların ivme kaybetmesiyle birlikte Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) dört günlük yükselişine ara verdi. Dolar göstergesi TSİ 14:28'de yüzde 0.11 ekside 1,254.46 puan oldu.

ABD ile Çin arasındaki telefon görüşmesinde birinci faz ticaret anlaşmasının uygulanması konusuna odaklanılacak. Kaynaklara göre Çin Başbakan Yardımcısı Liu He Çin'i, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ABD'yi temsil edecek.

Güçlü risk iştahıyla birlikte Norveç Kronu öne çıktı, merkez bankasının sürpriz faiz indirimine rağmen kazançlarını korudu. Avustralya Doları güçlü yerel ve Çin ticaret verileriyle yükseldi.

Sterlin, BoE'nin faiz değiştirmemesi ve tahvil piyasasına daha fazla nakit enjekte etmekten kaçınmasıyla iki haftanın en düşük seviyesinden toparladı.

MUFG Döviz stratejisti Lee Hardman, "Bu, BoE'nin parasal genişlemeyi artırması yönündeki daha güvercin piyasa beklentilerini hayal kırıklığına uğrattı." dedi ve Brexit ile ilgili risklerden dolayı sterlinde kısa vadeli görünümle ilgili olarak hala temkinli olduğunu ekledi.

Sterlin/dolar paritesi BoE'nin açıklaması sonrasında yüzde 0.6 tırmanarak 1.2418'e kadar yükselmesinin ardından yüzde 0.17 artıda 1.2361 seviyesinden alıcı buldu. Dolar/yen dört günlük düşüşünü sonlandırarak yüzde 0.3 yükselişle 106.47'ye geldi.