Advertisement

Dolar/TL 6.80'in altında seyrediyor.

7 Mayıs'ta 7.2690 ile zirveye yükselen, daha sonra 7 eşiğinin altına gevşeyen dolar, 19 Mayıs tatili nedeniyle yurt içi piyasanın kapalı olduğu günde Türkiye'nin swap görüşmelerinde iki ülkeyle anlaşmaya çok yakın olduğu haberiyle 6.75'e kadar gerilemişti.

Bugün Merkez Bankası Katar'la swap anlaşmasının 5 milyar dolardan 15 milyar dolara yükseltildiğini açıkladı. Kur bu haberle birlikte ilk tepki olarak 6.79'dan 6.77'ye indi. TL bugün dolar karşısında en fazla değer kazanan ikinci para birimi..Bu gelişmenin kurda yukarı yönlü baskıyı bir nebze hafifleteceği belirtiliyor.

"BEKLENEN BİR HABERDİ"

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Bloomberg HT'ye swap kararına dair "uzun zamandır beklenen bir haberdi. Birçok ülke ismi zikredilmişti. Kısa vadeli bir finansman anlaşması bu, 7'nin üzerine çıkan kur bu beklentilerle aşağı gelmişti" yorumunu yaptı.

Atlas Portföy Yönetim Direktörü Egemen Candır Bloomberg HT'ye bu haberin piyasalarda kısa süreli olumlu etkisi olacağını, Avrupa'daki Merkez Bankalarıyla swap anlaşması yapılıp yapılmamasının önemli olacağını belirtti. Info Yatırım GMY Mert Yılmaz ise "ben en az bir anlaşma daha olabileceğini düşünüyorum. Sürecin uzaması piyasalarda stres yaratmıştı, yeni bir anlaşma yapılması şüphesiz piyasa fiyatlamasında etkili olacaktır" yorumunu yaptı.

Bu akşam Fed'in toplantı tutanakları takip edilecek, yarınki TCMB faiz kararı da piyasaları radarında olacak. Genel beklenti 50 baz puanlık indirim olması yönünde ancak uzmanlar faiz kararından ziyade swap görüşmelerinin piyasalar açısından daha önemli olduğuna dikkat çekiyor.