Advertisement

Dün 5.65 - 5.68 bandında dalgalanan ve günü de % 0.4 düşüşle tamamlayan Dolar/TL bu sabaha 5ç66 civarında başladı, daha sonra 5.68'e yükseldi. Euro hafif artışla 6.20'de, BIST 100 Endeksi ise % 2'nin üzerinde primli seyrediyor.

ABD ile ilişkilere dair olumlu haberlerle dolar bu hafta 5.70'in altına gerilemişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın faiz indirimlerinin büyük kısmının önden yüklemeli yapıldığını açıklaması da TL'yi desteklemişti.

Capital Economics'ten William Jackson "enflasyonda gelecek aylarda daha fazla düşüş olması daha fazla gevşeme anlamına gelir ancak TL muhtemelen baskı altında kalabilir bu nedenle Merkez Bankası 2020'nin ikinci yarısında bu trendi tersine döndürecektir" değerlendirmesini yaptı.

Şeker Yatırım yolladığı notta "Satıcıların baskın olduğu Dolar/TL kurunun 5.65 aşağısında kalıcılık sağlaması durumunda düşüş eğilimi güçlenebilir. Bu durumda 5.6210 seviyesi test edilebilir." ifadelerini kullandı.

Bugün ABD'de ağustos ayına ilişkin kişisel gelirler ve harcamalar, dayanıklı tüketim mal siparişleri ve Michigan Üniversitesi güven endeksi verisi açıklanacak.

İçeride de ekonomik güven endeksi takip edilecek.