Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Geçen hafta ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları ve 2 ülke ilişkilerine yönelik endişelerle 5.79'dan 5.94'e kadar yükselen Dolar/TL haftaya 5.93'te yatay seyirle başladı.

Dolar/TL daha sonra 5.95 ile gün içi zirvesini gördü.

Dolar Mayıs ayı sonunda 5.95'in üzerini görmüş, 26 Ağustos'ta da Asya piyasalarında sert yükselerek 6.39'u test etmiş ancak burada kalıcı olmamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ülke tarihindeki en yüksek savunma bütçesini onayladı, Trump'ın imzaladığı 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası'nda Türkiye'ye yönelik bazı yaptırım maddeleri de yer aldı.

Ünlü Menkul Değerler "Arka arkaya beş işlem gününde sergilediği hızlı yükselişin ardından 5,9450 sınırına kadar yükselen USD/TL’de teknik görünüm sert yükselişin sonuna yaklaşıldığına işaret ediyor. Cuma günü kapanışın 5,9430’un altında yapılması ile bu trend bozulmuş oldu. Bu da yeni haftada daha ılımlı bir kur görebileceğimize işaret ediyor." değerlendirmesini yaptı.

Yurt içinde bu hafta kuru etkileyecek kritik bir veri akışı bulunmuyor. ABD'de bugün açıklanacak dayanıklı tüketim malı siparişleri ve yeni konut satışları haftanın da öne çıkan verileri arasında. Bu hafta ABD ve Avrupa piyasaları Noel tatili nedeniyle 2 gün kapalı olacak, bu nedenle piyasada işlem hacimlerinin düşük olması bekleniyor.