Advertisement

Geçen haftayı % 2'ye yakın değer kaybıyla 5.65 civarında tamamlayan Dolar/TL yeni haftaya 5.67 seviyelerinde başladı. Sepet kur % 0.3 artışla 6.02'de, euro 6.37'de seyrediyor.

Kur geçen hafta 5.70'in üzerini test etmiş, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye S400 alımı nedeniyle yaptırım olmayacağını açıklamasıyla 5.61'e kadar gerilemişti.

Bu hafta kurun hareketi açısından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı belirleyici olacak. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasıyla yerine gelen Murat Uysal verdiği bir mülakatta para politikasında hareket için manevra alanı oluştuğuna işaret etmişti.

Bloomberg HT'nin anketine katılan 20 kurumun medyan beklentisi politika faizinde 250 baz puan indirim olması yönünde..

PİYASA ETKİSİ

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül Bloomberg HT'ye 400 baz puanın üzerinde bir indirim olursa piyasanın kuvvetli tepkisi olacağını belirterek "Başkan değişimi sonrası piyasa 400 baz puana kadar indirimi çok sürpriz olarak algılamaz. Ama bundan fazlası kuru yukarı iter" yorumunu yaptı.

Global Menkul Değerler Kıdemli Analisti Rıdvan Baştürk de Bloomberg HT'ye 400 baz puan üzeri indirimim TL varlıkları etkileyeceğini belirerek "Çetinkaya görevden alınmadan önce de biz 100 150 baz puan indirimin uygun olacağını bekliyorduk. Ancak Çetinkaya'nın görevden alınmasıyla acaba daha kuvvetli bir indirim gelir mi sorusu gündeme geldi. 250 baz puandan daha fazla indirimi göz ardı etmiyoruz. 400 baz puan ve üzeri indirimle TL varlıklarda volatilite artabilir, kurlarda sert hareketler olabilir" şeklinde yorum yaptı.