Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Son günlerde 5.80 civarında yatay seyreden dolar yeni güne de bu seviyelerde başladı.

Dün ABD Merkez Bankası beklendiği gibi faizleri değiştirmeyerek % 1.50-1.75 aralığında bıraktı. Fed 2020 yılı için politika faiz tahminini % 1.9'dan % 1.6'ya çekti. Faiz kararı sonrası dolar 5.80 - 5.81 aralığındaki seyrini sürdürdü.

Kur bugün en yüksek 5.8109'u gördü, ardından 5.78'e kadar çekildi. Merkez Bankası'nın 200 baz puanlık faiz indirimi sonrası kur 5.78 civarındaki seyrini sürdürdü.

LİRA'YA ETKİSİ

Ünlü Menkul Değerler Merkez Bankası’nın beklentilere paralel olarak önceki adımlarına kıyasla çok daha küçük ölçekli bir adım atması, vereceği mesajlarda temkinli bir dil kullanması ve bu neticede piyasalarda faiz indirimlerinde sona yaklaşıldığına yönelik bir algı oluşmasının TL’nin istikrar kazanmasına yardımcı olacağını belirtti. Açıklamada "Aksi bir senaryoda reel faiz daha da daralacağı için TL’nin destek bulması zorlaşabilir. Kaldı ki , reel faizin yanında ABD ile ilişkilerin sıkıntılı bir dönemden geçiyor olması ve TL’nin dolar karşısında 5,80’in üzerini test ediyor olması TCMB’nin bu kez beklentilere yakın bir adım atabileceğine yönelik sinyaller veriyor" ifadesini kullandı.

Günün devamında Avrupa Merkez Bankası'nın Lagarde Başkanlığındaki ilk toplantısı takip edilecek, bankanın faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyor.