Advertisement

Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasındaki doğalgazı Avrupa'ya taşıyacak Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı'na (TAP) ilk gaz verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "TAP'a ilk doğalgazı verdik. Bugüne kadar TAP'a dolum amaçlı 70 milyon metreküp doğalgaz aktı" açıklamasını yaptı.

Türkiye-Azerbaycan (Nahçıvan) Doğalgaz Boru Hattı İmza Töreni'ne katılan Dönmez, TANAP'a ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Dönmez, "Rekor sürede tamamladığımız TANAP'ta 30 Haziran 2018'den bugüne kadar 8,1 milyar metreküp gaz aktı" ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez Türkiye-Nahçıvan hattına ilişkin bilgiler de verdi. Dönmez hattın Doğu Anadolu Doğalgaz Ana İletim Hattı üzerinden çıkış alan Iğdır Doğal Gaz Boru Hattı'nın devamına inşa edileceğini belirtti.

Hattın Iğdır'dan başlayarak Nahçıvan Sederek'e kadar olan Türkiye bölümü 85 kilometre uzunluğa sahip olacak.

TAP, TANAP'a bağlanmıştı

Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasından çıkarılan gazı Avrupa'ya taşıyacak TAP, Türkiye-Yunanistan sınırında Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'na (TANAP) bağlanmıştı.

Güney Gaz Koridoru'nun Avrupa ayağını oluşturan TAP'ın, Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi'nden geçerek İtalya'ya yılda 10 milyar metreküp gaz taşıması öngörülüyor.

TAP'ın yüzde 20'şer hissesini BP, SOCAR ve Snam kontrol ederken, projede Fluxys yüzde 19, Enagas yüzde 16 ve Axpo da yüzde 5 hisseye sahip bulunuyor.