Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı, Cenevre'de düzenlenen Acil Durum Komitesi toplantısında maymun çiçeği virüsünün riskleri konusunda anlaşmaya varılamaması sonrası maymun çiçeği salgınını Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu ilan etti.

Cumartesi günü Cenevre’de gazetecilere açıklamalarda bulunan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesussaid, “Yeni bulaşma yollarıyla dünyada hızla yayılan bir salgınımız var. Bu nedenle küresel maymun çiçeği salgınını uluslararası düzeyde endişelenilmesi gereken bir halk sağlığı acil durumu olduğuna karar verdim” ifadelerini kullandı.

Tedros’un açıklamaları, virüsün yayılması için küresel işbirliğinin önünü açma olasılığının yanı sıra tehdidin ciddiyetine dikkat çekerek organizasyon içindeki bölünmelerin altını çizdi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, 31 ila 40 yaş arasındaki kişilerde çok sayıda vaka meydana geldi ve bunların çoğu erkek hastalardaydı.

Çiçek hastalığı virüsünün kuzeni olan maymun çiçeği, çoğunlukla yıllardır gelişmekte olan ülkelerle sınırlıydı, ancak son aylarda Avrupa ve ABD'ye yayıldı.

Genel olarak grip benzeri belirtilere neden olan hastalık yüzde başlayan ve göbeğe yayılan bir döküntüye neden oluyor. Hastalığın seyrinin 2 haftadan bir aya kadar sürebileceği ve ölümcül olabileceği belirtiliyor.