Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

ABD’de ilk açık deniz elektrik trafo merkezi olacak Vineyard Wind’in Ekim ayında elektrik vermeye başlaması bekleniyor.

Massachusetts, Martha’s Vineyard’ın 15 mil güneyinde, Atlantik Okyanusu’ndan devasa bir yapı olarak yükselen proje, yakında Washington Anıtı ve Özgürlük Heykeli’nin toplamına eşdeğer uzunlukta dünyanın en büyük rüzgat türbinlerine sahip olacak.

Projenin 2024 yılına dek 400 bin eve elektrik sağlayacak büyüklükte elektrik üretmesi bekleniyor.

Avangrid'in açık deniz operasyon sorumlusu Sy Oytan, yüklenici firmalar Avangrid Inc ve Kopenhag Altyapı Ortakları’nın önümüzdeki hafta eklemeye başlayacakları, rüzgar türbinleri tutacak olan deniz tabanına yapıştırılmış temelleri oluşturacak ilk altı direğin birleştirilmek üzere beklediğini söyledi.

Oytan konuyla ilgili, “Suda ilk direği görmek çok rahatlatıcıydı. Dönüşü olmayan nokta buydu” ifadelerini kullandı.

Bu direkler, ABD açık deniz rüzgârı için en somut ilerleme işareti olarak değerlendirilse de bu gelişme endüstrinin önemli sorunlar yaşadığı bir dönemde geldi. Vineyard Wind’deki inşaat hızla devam ederken, diğer projeler enflasyon ve artan finansman faizlerinin maliyetleri artırması sonrası durdu.

Artan maliyetler anlaşmaları uygulanamaz hale getirdi

Yükleniciler, artan bileşen fiyatlarının anlaşmaların uygulanabilirliğini imkansız hala getirmeden yıllar önce imzaladıkları güç dağıtım sözleşmelerini yeniden müzakere etmeye çalışıyorlar.

İlk altı direk bölgede şimdiden yerine yerleştirilmiş durumda ve yüklenici firmalar önümüzdeki ahfta devasa rüzgar türbinlerini takmaya başlamayı planlıyor.

Geliştiriciler, artan bileşen fiyatları anlaşmaları imkansız hale getirmeden önce yıllar önce imzaladıkları güç dağıtım sözleşmelerini yeniden müzakere etmeye çalışıyorlar. Ve bazı eyaletler, açık deniz türbinlerinden daha yüksek elektrik oranları alma ihtimaline karşı çıkıyor. Bu nedenle Oytan, bu projenin nihayet şekilleniyor olmasından çok memnun.

2024’ün başlarında 62 türbinin kurulmuş olması beklenirken General Electric sistemlerinden her birinin yaklaşık 13 megavat kapasiteye sahip olması beklenirken gökyüzüne yaklaşık 850 fit yükselecek.

Dünyanın en büyüğü olacaklar

Tufts Üniversitesi Mühendislik Profesörü Eric Hines’e göre bu türbinler en azından General Electric Haliade türbinlerinin beklenen yeni versiyonlarını tanıtana kadar dünyanın en büyüğü olacaklar.

Öte yandan bu proje bölgedeki işçi sendikaları açısından da önem taşıyor. Kuzey Atlantik Eyaletleri Bölgesel Marangozlar Konseyi'nin siyasi ve yasama direktörü Joe O'Brien bu projeyle ilgili, “10 yıl önce bu varsayımsaldı. Şimdi gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

O'Brien, endüstrinin yükselişini görmek ve bölgeye yüksek maaşlı işler teslim etmek isteyen bazı sendika işçilerini temsil ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden, 2030 yılına kadar ABD sularında 30 gigawatt'lık türbin işletimi hedefi belirlemiş buna ek olarak birkaç Kuzeydoğu ve Orta Atlantik eyaleti kendi hedeflerini belirlemişti.

Avangrid 50 milyon dolar ceza ödeyerek bir anlaşmadan çekildi

Ancak bu hedefler, sektörü kuşatan ekonomik çalkantı tarafından tehdit ediliyor. Avangrid, Temmuz ayında, artan maliyetlerin mevcut anlaşmaları uygulanamaz hale getirdiğini söyleyerek, 1,2 gigavatlık Commonwealth Wind projesi için imzalanmış enerji satın alma anlaşmasını iptal etmek için 49 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Vineyard Wind ise enflasyon maliyetleri artırmadan önce tedarik anlaşmaları düzenlediği için bu sorunlardan kaçınmayı başardı.

Sektör savunucuları ise bu sorunların geçici aksaklıkları olduğunu belirtiyor. Temiz enerjiye olan talep, ekonomiyi daha fazla elektriklendirme baskısı ve iklim değişikliğine karşı mücadelenin artan aciliyeti nedeniyle artacağı değerlendirilirken Massachusetts Çevre Ligi Temiz Enerji Politikası Direktörü Susannah Hatch, bunun, özellikle birkaç alternatifin olduğu Kuzeydoğu'da, daha fazla kamu hizmetini açık deniz rüzgarı peşinde koşmaya teşvik edeceğini söyledi.

Hatch piyasanın yaşadığı mevcut zorluklarla ilgili, "Biraz durgunluk olabilir. Bu, sektörün ilerlemediği anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.

Şu anda ABD sularında hizmet veren iki rüzgar çiftliği var. Bunlardan biri Block Island, Rhode Island yakınlarında, beş türbine ve toplam 30 megavat kapasiteye sahip diğeri ise Virginia'da 12 megavat kapasiteye sahip iki türbinli bir projeye sahip. Bu projelerin her ikisi de Avangrid'in 806 megavatlık Vineyard Wind'i gibi daha büyük projelerin temelini oluşturan tanıtım projeleri olarak görülüyor.