Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bloomberg HT yayınına katılan EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso, Kovid-19 salgınının dünya genelinde ve Türkiye’de özel sektörü nasıl etkilediğini değerlendirdi.

Renaud-Basso, EBRD olarak Kovid-19 sonrası toparlanma sürecine yardımcı olmaya çalıştıklarını ve yeşil dönüşümün en önemli hedeflerinden biri olduğunu açıkladı. Aşılamada beklenenden daha hızlı ve fazla aşama kaydedildiğine dikkat çeken Renaud-Basso, ABD ekonomisinin aşılama ile birlikte toparlandığını belirtti.

EBRD’nin ekonomik kapasiteyi desteklemek için çok fazla çaba harcandığını aktaran Renaud-Basso, tam normalleşmenin biraz zaman alacağını kaydetti.

Renaud-Basso, Türkiye hakkındaki değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“2020'de 1.7 milyar euro yatırım yaptık. Desteğimizin yüzde 93'ü özel sektöre gidiyor. Bankacılık sektörü ve KOBİ’lere de destek verdik. 2021'de önemli olan şey şu: Sürdürülebilir bir büyüme sağlanması gerekiyor. Yatırım için enflasyonda öngörülebilirlik önemli. Türkiye'de 2021'de yine 1.5 milyar euroya yakın yatırım planlıyoruz. Yeşil projelere, yenilenebilir enerjiye, atık su yönetimine ve otomotiv sektörüne finansman sağlayacağız.”