Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda ilk olarak güncel makroekonomik gelişmeler ile bütçe görünümü değerlendirildi. Orta Vadeli Programa (OVP) ilişkin hazırlıklar gözden geçirilirken OVP ile makroekonomik hedefler ve yapısal reform politikalarının güncelleneceği ve önümüzdeki üç yıla ilişkin yol haritasının ortaya konulacağı ifade edildi.

Toplantıya ilişkin olarak yapılan açıklamada mali disiplini esas alan maliye politikasını kamuda tasarruf anlayışı ile güçlendirerek elde edilecek mali alanın vatandaşların refahını artırmak için kullanılacağı belirtildi.

Açıklamada, deprem harcamaları hariç tutulduğunda bütçe açığının milli gelire oranını da AB standartlarında tutacak bir yaklaşımın sürdürüleceği vurgulandı.

Enflasyonla mücadele vurgusu

Toplantıya ilişkin açıklama metninde enflasyonla mücadele ve sıkılaşma adımlarıyla ilgili ifadeler de yer aldı.

Önümüzdeki süreçte temel makroekonomik hedefin enflasyonu yeniden tek haneli seviyelere düşürmek olduğu ifade edilirken bu kapsamda toplantıda fiyat istikrarıyla birlikte finansal istikrarın devamı için Merkez Bankası’nın uhdesinde olmayan alanlarda atılacak adımların ele alındığı belirtildi.

Toplantıda para politikasının genel çerçevesi ile son dönemde atılan miktarsal sıkılaştırma adımları konusunda bilgilendirme yapıldığı ve kur korumalı mevduat konusunda gelişmelerin değerlendirildiği ifade edildi.

Toplantıda otomotiv ve gıda perakende sektöründe son dönemlerde arz talep dengesini bozacak şekilde oluşan stokçuluk ve haksız uygulamalar ile bunlarla bağlantılı fahiş fiyat artışlarının önlenmesine yönelik yürütülen çalışmaların değerlendirildiği de ifade edildi.