Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz hafta Kongre sunumda faiz indirimleri için “Uzakta değiliz” açıklaması yapmasının ardından gözler 19-20 Mart’ta gerçekleştirilecek Fed faiz kararı toplantısına çevrildi.

Toplantıda Fed’in beşinci kez üst üste faizleri sabit tutması beklenirken ekonomistlerin odak noktası üyelerin ekonomik projeksiyonlarını ortaya koyan noktasal grafikte olacak. Noktasal grafikte 2024 için üç faiz indirimi beklentisinin korunması durumunda ilk faiz indirimi için Haziran ayı beklentisi kuvvetlenmiş olacak.

Dreyfus and Mellon Başekonomisti Vincent Reinhart’a göre Fed’in Mart mesajı “Doğru yolda ilerliyoruz” olacak. Reinhart, Fed üyelerinin parasal gevşeme için yeterli güven seviyesinden uzakta olmadığı görüşünde.

LH Meyer/Monetary Policy Analytics Ekonomisti Derek Tang ise yüzde 3,9 işsizlik oranı ve azalan ücret artış hızı verilerinin Fed’in faiz indirimini erteleme veya ölçeğini düşürme tehlikesini azalttığını dile getirdi.

Tang “Powell’ın faiz indirimi için yeterli güven seviyesinden uzakta olmadıklarını açıklaması halen geçerli olacak” yorumunu yaptı.

KPMG LLP Başekonomisti Diane Swonk’a göre ise faiz indirimlerinin nasıl yapılacağı konusunda Fed üyeleri arasında görüş ayrılıkları ortaya çıkabilir.