Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

2024-2026 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme gibi temel makro ekonomik hedeflerin yer aldığı Orta Vadeli Program kamuoyuna açıklandı. Buna göre 2023 büyüme beklentisi bir önceki programa göre yüzde 5'ten yüzde 4,4'e çekildi. 2024 büyüme hedefi ise yüzde 5,5'ten yüzde 4'e geriledi. Enflasyon hedeflerinde ise belirgin artış dikkat çekti. Buna göre önceki programda yüzde 24,9 olarak belirlenen 2023 enflasyon tahmini yüzde 65'e çıktı. 2024 enflasyon tahmini ise yüzde 33'e yükseldi.

Bloomberg HT’ye katılan Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu, Denizbank Başekonomisti Serhan Salman ve J.P. Morgan Chase Türkiye Ekonomisti Fatih Akçelik, 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'ı (OVP) değerlendirdi.

Atılım Üni./Saygılıoğlu: Enflasyonun 2024 sonunda %33’e düşmesi matematiksel olarak mümkün değil

Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu, OVP sunumunun Hazine ve Maliye Bakanı tarafından yapılmasını beklediklerini söylediği konuşmasında, “İlk defa böyle bir uygulama ile karşılaşıyoruz” dedi.

OVP’de TÜFE için yıl sonu tahmininin yüzde 65 olduğunu vurgulayan Saygılıoğlu, “Bu ciddi bir tespit. Enflasyonun 2024 sonunda yüzde 33’e düşmesi matematiksel olarak beklenecek bir durum değil.” ifadelerini kullandı.

Merkezi yönetimin, bütçe rakamlarına göre 2023 yılı bütçe giderlerinin oldukça realize edilmiş olduğunu söyleyen Saygılıoğlu, “Bütçe açığının 1,5-2 trilyon TL arası olacağını söylüyorduk. Şimdi devletin resmi kayıtlarında bütçe açığı 1 trilyon 633 milyar TL olarak öngörülüyor.” dedi.

Sunulan Orta Vadeli Program’ı diğerlerinden farklı kılan konunun “öncelikli yapısal alanların belirlenmiş olması” olduğunun altını çizen Saygılıoğlu, açıklanan programda büyüme öngörülerini tutarlı bulduğunu belirtti.

Denizbank/Salman: Enflasyonun 2024’de yüzde 33’e gerilemesi çok kolay değil

Denizbank Başekonomisti Serhan Salman, “OVP ile kendi hesaplamalarımızın birçoğu örtüşüyor gibi ama büyüme ve enflasyon kısmında bazı farklılıklar var” dediği konuşmasında, enflasyonun 2024’de yüzde 33’e gerilemesinin “çok kolay” olmayacağını belirtti. Bütçe ile ilgili beklentilerin kendi hesaplarıyla birebir örtüştüğünün altını çizen Salman, yabancı yatırımcıların OVP raporuna daha pozitif bakacaklarını söyledi.

Morgan Chase/Akçelik: Şimdiye kadar gördüğümüz en gerçekçi OVP'lerden biri

J.P. Morgan Chase Türkiye Ekonomisti Fatih Akçelik, 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program hakkında yaptığı değerlendirmede, programın şimdiye kadar gördükleri "en gerçekçi" OVP'lerden biri olduğunu belirtti.

“OVP’yi oldukça olumlu buldum. Yatırımcıya güven veren bir plan olduğunu görüyorum.” diyen Akçelik, programda açıklanan verilerin, özellikle 2023 tahminleriyle uyumlu olduğunu belirtti. Akçelik değerlendirmesine şöyle devam etti:

“2024 yılı için büyüme tahminimiz OVP'nin biraz altında. 2024 yılında daha sıkı para politikası göreceğiz. Faiz artırımlarının devamının geleceğini düşünüyoruz.

Türkiye'nin potansiyel büyümesini bu yıl yüzde 4,5 hesaplıyoruz. Makro göstergeler açısından dengeli bir program gördük. OVP'deki Dolar/TL beklentilerini de gerçekçi bulduk. Politika faizinin 2024'ün ikinci yarısında yüzde 45'e çıkacağını öngörüyoruz.”