Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı enflasyon verisi ile birlikte enflasyon sepeti ve madde ağırlıklarını güncelledi. Buna göre 2023’te ağırlığı en fazla artan grup konut oldu. Geçen yıl yüzde 14,1 olan konut grubunun ağırlığı 2,5 puan artışla yüzde 16,6’ya çıktı. Bu değişimde elektrik ve doğalgaz tarifelerinde yüksek artış belirleyici oldu. TÜİK’in tahminine göre hane halklarının elektrik ve doğalgaza harcadığı tutarın toplam içindeki payı yüzde 4,4’ten yüzde 6,5’e çıkarıldı.

Geçen yıl Haziran ayında madde bazında fiyat yayımlamayı bırakan TÜİK, 2023 itibariyle tek tek maddelerin sepet içindeki ağırlığını da yayımlamayı durdurdu. TÜİK bunun yerine ana grup ve temel başlık ağırlıkları listesini yayımladı.

Üç grup sepetin yüzde 57’sini oluşturuyor

TÜİK sepetin en yüksek payı önceki yıllarda olduğu gibi yüzde 25,43 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubu aldı. Konut ve ulaştırma en fazla paya sahip diğer harcama grupları oldu. Böylelikle bu üç grubun toplam sepet içindeki ağırlığı yüzde 57’yi aştı.

Takip edilen madde sayısı azaldı

TÜİK’in yayımladığı metodoloji dökümanına göre TÜFE’de 404 maddede fiyat toplanacak. Bu sayı gelen yıl 409’du. Bu dönemde sepete yeni giren tek madde kadın taytı, sepetten çıkan maddeler ise kakaolu toz içecek, pamuklu kumaş, çocuk gömlek, plastik mutfak eşyaları, hastane yatak ücreti ve diğer kültürel faaliyetler oldu.