Advertisement

Avrupa Otomobil Tedarikçileri Birliği’ne (CLEPA) göre, Avrupa Birliği’nin (AB) içten yanmalı motorlu otomobilleri 2035 yılına kadar yasaklamaya yönelik planı başarılı olursa, yarım milyon kişi işini kaybetme riski ile karşı karşıya kalacak. Bu açıklama, Birlik’in emisyonsuz teknolojiye hızlı geçişin bedelleri konusunda bir dizi uyarısının son halkasını oluşturdu.

Avrupa Otomobil Tedarikçileri Birliği için hazırlanan ve yaklaşık 100 firmayı kapsayan ankete göre, bu 501 binlik iş pozisyonunun üçte ikisinden fazlası, söz konusu tarih olan 2035’ten beş yıl önce ortadan kalkacak. Bu durum, yoğun işsizliğin getirdiği “sosyal ve ekonomik etkilerin” hafifletilmesini daha zor hale getirecek.

Ancak PwC tarafından düzenlenen bu anket, elektrikli araç imalatında 226 bin yeni istihdam yaratılacağını da ortaya çıkardı ve bunun sonucu, iş kayıpları, uzun bir süre sonra, yaklaşık 275 bine inecek.

Avrupa Komisyonu bu yılın başında, yeni otomobillerden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını 2035 yılına kadar tamamen ortadan kaldırmaya yönelik niyetini beyan etmişti. Buna göre, fosil yakıtlı araçların satışı 2035 yılından sonra yasaklanacak.

Amazon tarafından desteklenen elektrikli araç üreticisi Rivian, liderliğini Tesla'nın yaptığı elektrikli araç piyasasında yer edinebilmek amacıyla geçtiğimiz ay halka arz olmuştu.

78 dolara halka arz edilen Rivian’ın hisseleri 1 hafta içerisinde 172 dolara ulaştıktan sonra gerileyerek şu an 104 dolar seviyesinde bulunuyor. Wall Street’teki analistler ise Rivian’ın Tesla ile elektrikli araç piyasasında rekabet edebilecek tek şirket olduğunu düşünüyor.

Morgan Stanley Analisti Adam Jonas, 147 dolar hedef fiyat ile Rivian için portföyde ağırlığının artırılması tavsiyesini verirken şirketin elektrikli araç portföyünde olması için gerekli tüm stratejik özelliklere sahip olduğunu söyledi.

Piper Sandler Analisti Alexander Potter ise birçok şirketin Tesla’nın başarısını yakalamaya çalıştığını fakat başarılı olamadığını belirterek, “Rivian’ı diğerlerinden ayıran şey batarya ve yazılım teknolojisini de içinde barındıran dikey entegrasyon stratejisi” dedi. Potter da Rivian için hedef fiyatını 148 dolar olarak belirlerken al tavsiyesinde bulundu.

Deutsche Bank da yayımladığı bir not ile Rivian’ın büyük ve kârlı bir şirket olmak için hem donanımsal hem de yazılımsal olarak eşşiz özelliklere sahip olduğunu belirtti. Rivian’ın Amazon ile ilişkisinin önemli olduğunun altını çizen Deutsche Bank, 130 dolar hedef fiyat ile al tavsiyesi verdi.

JP Morgan Analisti Ryan Brinkman ise Rivian için hedef fiyatını 104 olarak belirlerken hisse için tavsiyesini nötr olarak belirledi. Rivian’ın Tesla, Ford ve General Motors gibi şirketlerle piyasa rekabet edebileceğini belirten Brinkman, buna rağmen hisselerdeki son artışla hisse değerinin halihazırda çok fazla olduğunu söyledi.