Advertisement
HABERLER ABONE OL

Fransa'nın en zengin 63 milyarderine ait şirketlerin, ülke nüfusunun yarısı kadar karbon salımı yaptığı ortaya çıktı.

Oxfam ve Greenpeace sivil toplum kuruluşlarının Fransa ofislerince hazırlanan raporda, en zengin 63 Fransız'ın sahip oldukları şirketlerin sera gazı salımı hesaplandı.

Raporda, bu milyarderlerin şirketlerinin gezegene yılda 152 milyon ton karbondioksit salımı yaptığı, bu miktarın Fransa nüfusunun yarısının saldığı karbondioksite eşit olduğu kaydedildi.

En fazla destek de onlara

63 milyarderin karbon salımının Danimarka, Finlandiya ve İsveç'in toplam karbon salımından fazla olduğu kaydedilen raporda, bu kişilerin aynı zamanda Kovid-19 salgını başladığında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un duyurduğu endüstriyel toparlanma politikalarından en fazla yararlananlar olduğu da vurgulandı.

Raporda, Nisan 2020'de en büyük Fransız şirketlerine devletin hazinesinden 20 milyar euro ödendiği, aynı yıl haziran ayında otomobil sektörüne 8 milyar, havacılık sektörüne 15 milyar euro aktarıldığı ifade edildi.

1,5 yılda, 10 yıllık zenginleştiler

Fransız devletince Eylül 2020 kurtarma planıyla ülkedeki şirketlere 100 milyar euro kaynak aktarıldığı ancak buna "Paris İklim Anlaşmasıyla küresel ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlandırmaya yönelik önlemlere uyma şartı konulmadığı" belirtilen raporda, Fransa Yüksek İklim Konseyi'nin aktarılan kaynakların yüzde 70'inin sera gazı salımındaki artışta kayda değer bir etkisi olduğu değerlendirmesi paylaşıldı.

Raporda, devletin katkısıyla Fransız milyarderlerin servetinin son 1,5 yılda, önceki 10 yıldan daha hızlı arttığı vurgulandı.

Üç zengin yüzde 23'e eşit

Raporda, Auchan market zincirinin sahibi Gerard Mulliez'in finansal varlıklarının karbon ayak izinin, ortalama bir Fransız hanesinin 3 milyon katı olduğu vurgulandı.

Mulliez, deniz taşımacılığı şirketi CMA-CGM'nin en büyük ortağı Rodolphe Saade ve süt ürünleri şirketi Lactalis'in sahibi Emmanuel Besnier'in firmalarının, Fransa nüfusunun yüzde 23,4'ü kadar karbon salımı yaptığının altı çizildi.

İklim vergisi versinler

Raporda, adil bir ekolojik dönüşüm için yükün en az kirleten tüketicilerden alınıp, en fazla kirleten ve üretim araçlarını dönüştürme olanakları olan en zengin üreticilere yüklenmesi gerektiği tavsiye edildi.

Ayrıca raporda, Paris İklim Anlaşmasına uymayan şirketlere, temettü vergisi ve iklim refah vergisi uygulanması gerektiği vurgulandı.