Advertisement
HABERLER ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşide, Avrupa’nın yaşadığı enerji krizine değindi ve olası indirime işaret etti. “Çünkü bizim de derdimiz, mümkün olduğunca elektriği veya doğal gazı vatandaşımıza daha uygun şartlarda verebilmek” diyen Erdoğan, “Hele hele 2023 ile birlikte inşallah kendi doğal gazımızı çıkarmamız halinde, onu çıkardığımız andan itibaren biz vatandaşımızın kapısına doğalgazı çok daha ucuza ulaştıracağız. Hedefimiz bu” ifadelerini kullandı.

Rusya lideri Putin ile önümüzdeki günlerde yapacağı görüşmeyi değerlendiren Erdoğan, "Semerkant’ta Sayın Putin’le geniş ve etraflıca olacağına inandığım bir görüşme yapacağız. Bu görüşmede ağırlıklı olarak bu tahıl koridoru meselesini görüşeceğiz. Rus tahılı gelmeye başlarsa fakir ülkelere gönderebiliriz" dedi.

Türkiye’ye yönelik yatırımlar konusunda da değerlendirmeler yapan Erdoğan, “Şu anda gerek Avrupa’dan gerek dünyanın değişik yerlerinden Türkiye’de yatırım için kapımızı çalanlar var. Tabii hassasiyetleri sebebiyle bu firmaların kimler olduğu konusuna girmeyeceğim ancak şu an itibarıyla toplamda 20 milyar dolar gibi Türkiye’de yatırım yapma konumunda olan firmalar var. Bu rakam inşallah daha da yükselecek, öyle gözüküyor.” diye konuştu.

Merkez'in rezervleri yükseliyor

Merkez Bankası’nın Döviz rezervlerinin son dönemde yükselmeye başladığına işaret eden Erdoğan, “Bu konuyla ilgili de şu anda birçok dost ülke gerekli desteklerini sağ olsun veriyorlar. Onlardan borçlanmamız Merkez Bankası olarak güçlenmemize neden oluyor” değerlendirmesini yaptı.

Dünyanın değişik yerlerinden Türkiye'de yatırım için kapıyı çalanlar olduğunu dile getiren Erdoğan, "Türkiye'ye 20 milyar dolar yatırım yapabilecek firmalar var" ifadelerini kullandı.

10 bin sanayi sitesi

Erdoğan, yakında başlaması planlanan TOKİ’nin yeni konut projesiyle ilgili soruyu yanıtlarken de “Burada sadece konut değil, aynı şekilde arsa projemiz var. 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası içeriyor.” dedi. Erdoğan, ayrıca 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşlara kendi işini kurma imkanı da sağlanacağını söyledi.