Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlim Yayma Vakfı tarafından Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenecek 2021 İlim Yayma Ödülleri töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Madem yitik kaybedildiği yerde aranır ve bulunur bizim de işe ilim irfan bayrağını yükselterek başlamamız gerekir. Ulu bir çınarın dalları gibi köklerimizi besleyerek her alana dal budak salmaya çalışıyoruz. Türkiye Afrika Liderleri Zirvesinin kapanışını yaptık. İstiyoruz ki bu dayanışma nasıl ki buradan farklı bir şekilde sona erdi yine buradan ayağa kaldıralım.

Eğitim öğretimi hayatın merkezine yerleştirmemiz şart. İlmi sırtımızı döndüğümüz dönemlerden medeniyetimiz irtifa kaybetti. Çarpık düzenden nemalanan zalimlerin saldırıları canımızı yakıyor.

Küresel düzende bir süredir yaşanan sancılar salgınla birlikte hızlandı. Tek gayemiz bu süreci mağdurlar lehine yönlendirmek.

Erdoğan’dan faiz mesajı

Son 8 yıldır yaşadığımız her hadisenin sonunda ekonomi hep vardı.

Neymiş efendim faizleri düşürüyormuşuz, benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu.

Diğer ülkeler hayata geçirdiğinde alkışlanan her adım, Türkiye teşebbüs ettiğinde akıl dışı bir saldırıyla karşılaşıyoruz. Faiz zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan hükmü bizim için sıradan bir şey değildir.

Son 19 yıldır attığımız her adımda önümüze çıkartılan engellerin arkasındaki saik neyse, bugünlerde yaşananların sebebi de aynıdır.

Fiyat artışlarının insanlarımızın günlük hayatında çıkardığı sıkıntıları elbette biliyoruz. Ama vesayete terör örgütlerine, darbecilere nasıl direniyorsak bunlara da direneceğiz.

Bu ülkeyi bir dolar karşılığında vatanlarını satanların ellerine de bırakmadık, bırakmayacağız.

TÜSİAD’a yanıt

Ey TÜSİAD ve yavruları sizin tek göreviniz var, yatırım, istihdam ve büyüme. Kalkıp da hükümete saldırmanın yollarını aramayın bizimle mücadele edemezsiniz. Sizin cinsinizi de cibilliyetinizi de iyi biliyoruz. Sizin derdiniz başka. Siz acaba bu hükümeti nasıl çökertiriz de sömüreceğimiz bir hükümeti nasıl iş başına getiririz diye düşünüyorsunuz.

Döviz kurundaki istikrarı piyasanın kendi işleyişi içinde sağlayacağız. Ekonomide bir tabir vardır "dere kendi yatağında akar."

Türk ekonomisi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da serbest piyasa ekonomisi kurallarına uygun şekilde yoluna devam edecektir.

Pazartesi gününden itibaren finans dünyasında sıkıntılar yaşanacakmış ya, bunu ancak ihanet içindekiler söyler. Merak etmeyin böyle bir durum söz konusu değil. Biz dimdik ayaktayız.