Advertisement
HABERLER ABONE OL

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan’la bir araya geldi. TCMB Başkanı Erkan, reel sektör görüşmeleri kapsamında DEİK Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

DEİK'ten yapılan açıklamaya göre, DEİK Başkanı Nail Olpak ve Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı toplantı, DEİK merkezinde gerçekleşti. Toplantıda iş dünyasının beklenti ve talepleri ile TCMB’nin reel sektör için destek adımları konuşuldu.

Erkan'ın, konuşmasında fiyat istikrarının reel sektör açısından önemine dikkat çektiği, merkez bankalarının toplumsal refaha katkılarının ancak fiyat istikrarına odaklanan para politikasıyla gerçekleştiğini vurguladığı belirtildi. Erkan, “Merkez bankacılığının fiyat istikrarı misyonu, genel denge ve sürdürülebilirlik perspektifiyle ekonominin reel kesimini de yakından takip etmeyi gerektirmektedir” dedi.

Erkan, Türkiye’nin konumu itibarıyla hem ticaretin geçiş yolu olması, hem de üretim üssü olabilme kapasitesi açısından dünya ticaretinden pay alma konusunda önemli bir potansiyeli olduğunu belirterek, “Fiyat istikrarı yoluyla öngörülebilirliğin artması, sizlerin bu potansiyeli gerçekleştirmesinin en güçlü destekçisi olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Olpak: Türkiye’nin avantajlı bir konum elde edebilmesi için atılacak adımları istişare ettik

DEİK Başkanı Nail Olpak toplantı ile ilgili şunları kaydetti; “Sayın Erkan ve beraberindeki heyetle küresel ekonomideki gelişmeleri, yeni küresel eğilimleri ve Türkiye’nin bu denklemde avantajlı bir konum elde edebilmesi için atılacak adımları istişare ettik.

Türkiye, finansal istikrarı sağlamaya yönelik atılan adımları ve yürütülen dezenflasyon programını; yatırım, üretim ve ihracat performansına halel getirmeyen bir süreç üzerinde sürdürüyor. Bu çerçevede TCMB Başkanı ile hem ihracat performansımızı olumlu etkileyebilecek konularda, hem de iş dünyamızı ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunduk. Sayın Erkan da TCMB’nin reel sektör için önem teşkil eden başlıklarında bizi bilgilendirdi ve atılacak adımları aktardı. Başkanımızın iş dünyamızla istişare halinde olması bizi son derece memnun ediyor."

Olpak, teminat mektubu dışında teminatlarla da çalışması talebini olumlu karşılayan Eximbank’ın bu kararının, ekonomi yönetiminin reel kesime verdiği desteklerle uyumlu çok önemli bir adım olduğunu da sözlerine ekledi.