Advertisement
HABERLER ABONE OL

E-ticaret sektöründe lojistik maliyetlerinin faturadaki ağırlığı artıyor.

Bloomberg HT yayınına katılan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Emre Ekmekçi akaryakıt ve asgari ücretteki artışın kargo bedeline ciddi bir artış olarak yansıdığını söyledi.

Ekmekçi, "Kargo bedava kampanyalarının daha az yapıldığını, minimum sipariş bedelinin yükseltildiğini görüyoruz. Ne olursa olsun biz aslında e-ticaret olarak kutu taşıyoruz. Buradaki de en büyük maliyet de şu anda kargo. Sağlıklı bir e-ticaret ekonomisinde siparişteki kargo bedeli toplam sipariş bedeli içinde yüzde 4'lerde olması gerekirken, şu anda bu oran yüzde 12-14'lere çıktı" dedi.

Yüzde 145'lere varan maliyet artışı

Ekmekçi enflasyonun e-ticarete yansımalarına ilişkin olarak "Satılan ürünlerin maliyeti açısından baktığımızda yüzde 145’lere varan artış gördük. Kargo tarafında ise eskiden yılda veya bir buçuk yılda bir birim maliyet geçişi yapılırken, şimdi 3 veya en fazla 6 ayda bir fiyat artışları olabilir. Şu ana kadar platformlar bu bedeli tüketiciye yansıtma konusunda direniyor. Kargoyu bedava yapmadığınızda tüm dünyada tüketici neden kargo bedeli ödeyeyim hissiyatı ile almama eğilimi gösteriyor. Bu, aslında kargo bedelini psikolojik olarak ayrı göstermek yerine biraz da fiyatların içine yedirdiğimiz bir formüle gidiliyor. Bu da gizli bir enflasyona sebep oluyor." ifadelerini kullandı.

500 bine yakın e-ticaret firması var

E-ticaret sektörü 2021 yılını hacim olarak yüzde 45 büyüme ile bitirdiğini hatırlatan Ekmekçi "Türkiye’de pandemi öncesi neredeyse yaklaşık 70 bin adet kayıtlı e-ticaret üzerinden satış yapan firma varken, bu rakam pandemi sonrasında 500 bine yaklaştı." diye konuştu.