Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Eurostat verilerine göre 20 üyeli Euro Bölgesi Ekim-Aralık döneminde önceki çeyreğe kıyasla büyümedi. Beklenti yüzde 0,1 daralma olmasıydı.

Ekonomi yılın 3. çeyreğinde yüzde 0,1 daralmıştı. Euro Bölgesi 4. çeyrekte yıllıklandırılmış olarak ise tahminlere paralel yüzde 0,1 büyüdü.

Euro Bölgesi'nin en büyük 2. ekonomisi Fransa Ekim - Aralık 2023 döneminde büyümedi. Bloomberg anketine katılan analistlerin beklentisi de bu yöndeydi. Fransa'da büyümeye tek pozitif katkı ticaretten geldi. İthalat sert biçimde düştü. 2023'ün tamamında ise ekonomi yüzde 0,9 büyüdü. Ülke ekonomisinin 2024'te de enflasyonun hanehalkı üzerinde etkilerinin azalsa da devam etmesi nedeniyle hızlı biçimde toparlanması beklenmiyor.

Alman ekonomisi yüzde 0,3 daraldı

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya geçen yılın son çeyreğinde tahminlere paralel olarak yüzde 0,3 daraldı. Ekonomi son çeyrekte yıllık bazda da beklentiye paralel yüzde 0,4 daraldı. Enflasyon, yüksek enerji fiyatları ve zayıf dış talep ekonomik daralmada etkili oldu.

Ülkede GSYH geçen yılın birinci çeyreğinde yüzde 0,1 büyürken, yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerinde değişim göstermemişti.

IFO Enstitüsü 2024'ün ilk çeyreğinde Alman ekonomisinde yüzde 0,2 daralma olmasını bekliyor.

Yine bugün açıklanan veriye göre İspanya ekonomisi 2023'ün son çeyreğinde yüzde 0,6 büyüdü. Beklenti yüzde 0,2 büyümeydi.