Advertisement
HABERLER ABONE OL

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi ve Avrupa Birliğinin (AB) Mayıs ayı enflasyon nihai verilerini yayınladı.

Verilere göre, Euro Bölgesi'nde Nisan'da yüzde 2,4 olan yıllık enflasyon Mayıs'ta yüzde 2,6’ya yükseldi. TÜFE, Mayıs'ta aylık bazda yüzde 0,2 oldu.

Piyasa beklentileri, Mayıs'ta Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyonun yüzde 2,6, aylık enflasyonun yüzde 0,2 olması yönündeydi. Açıklanan veriler piyasa beklentileriyle aynı seviyede gerçekleşti.

Euro Bölgesi'nde çekirdek enflasyon ise Mayıs'ta yıllık yüzde 2,9, aylık yüzde 0,4 seviyesinde ölçüldü.

AB'de ise Nisan'da yüzde 2,6 olan yıllık enflasyon, Mayıs'ta yüzde 2,7 oldu. AB'de TÜFE, Mayıs'ta aylık bazda yüzde 0,2 olarak tespit edildi.

Euro Bölgesi'nde enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 1,83 ile hizmetlerde gerçekleşti.

Hizmetleri, yüzde 0,51 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 0,18 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 0,04 ile enerji ürünleri izledi.

​​​​​​​AB uyumlu verilere göre Mayıs'ta enflasyonun en yüksek gerçekleştiği ülkeler yüzde 5,8 ile Romanya, yüzde 4,9 ile Belçika, yüzde 4,3 ile Hırvatistan, yüzde 3,9 ile Macaristan ve yüzde 3,8 ile Portekiz oldu.