Advertisement

Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları Eylül'de ekonomist tahminlerinden fazla bir düşüş kaydetti. Koronavirüs resesyonundan toparlanmayı desteklemek için teşviki artırıp artırmamayı tartışan Avrupa Merkez Bankası (AMB) üzerindeki baskı büyüyor.

Tüketici fiyatları yüzde 0.3 azalarak Bloomberg anketine katılan uzmanların medyan tahmininin bir miktar altında kaldı. Özellikle Hizmet sektörü tüketici fiyatlarını aşağı çekerken, bazı gıda ve enerji fiyatları da bir önceki aya göre düştü. Çekirdek gösterge eksi yüzde 0.2 ile rekor seviyeye indi.

Zayıf enflasyon, Almanya'daki geçici satış vergisi indirimi gibi teknik nedenlerle kısmi olarak açıklanabilir. Ancak bununla beraber zayıf talep ile ithalat maliyetlerini düşüren euronun değerlenmesinin de altını çiziyor.

Almanya'da iki yıl vadeli Hazine tahvilleri kazançlarını korudu, faizi eksi yüzde 0.71 ile bir haftanın düşüğünde kaldı.

AMB Başkanı Christine Lagarde, bölgedeki fiyatların gelecek aylarda düşeceğini, ancak 2021 başında yeniden yükseleceğini savunmuştu.