Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi’ndeki şirketlerin kredi talebi ikinci çeyrekte rekor düzeye geriledi.

AMB'nin Salı günü yayımlanan “Banka Kredi Anketi”ne göre, kredilerdeki bu düşüş beklentilerin ötesine geçerken, büyük ölçüde mortgage ve diğer tüketici borçlanma talebinde görülen gerilemeden kaynakladı.

İlk olarak 2003'te yapılmaya başlanan ve üç ayda bir tekrarlanan anket, AMB'nin yüksek enflasyonla mücadelesinde uyguladığı politikaların kredileri nasıl etkilediğine dair mevcut tabloyu ortaya koymasıyla biliniyor.

Bankalar, kredi vermedeki kriterlerini de sıkılaştırdı

Ankete göre, talepteki yumuşamanın yanı sıra, Euro Bölgesi’ndeki bankalar, daha maliyetli finansman ve daha zayıf bir ekonomi nedeniyle şirketlere ve hanehalklarına kredi vermek için kullandıkları kriterleri de sıkılaştırdı.

AMB Başekonomisti Philip Lane 12 Temmuz'da yaptığı açıklamada, bankaların yüksek faiz oranlarına nasıl tepki vereceklerini değerlendirmenin “AMB’nin birincil görevlerinden biri olduğunu" söyledi.

AMB, Perşembe günü gerçekleştireceği toplantıda mevduat faizini 25 baz puan daha artırarak yüzde 3,75'e yükseltmeye hazırlanırken, birçok yatırımcı, yıl sonuna kadar çok yüksek bir olasılıkla gelmesi beklenen diğer bir faiz artışını şimdiden fiyatlamaya başladı.