Advertisement
HABERLER ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB), şirket ve tüketici kredilerine ilişkin Ekim 2023 anketinin sonuçlarını açıkladı. Buna göre bankalar Temmuz-Eylül döneminde şirketlere ve hanehalklarına kredi verme koşullarını sıkılaştırırken, şirketlerin ve hanehalkının kredi talebi de düştü.

AMB açıklamasında, "Bankalar, üçüncü çeyrekte şirketlerin kredi veya kredi limiti talebinin yanında hanehalkının konut ve tüketici kredisi talebinde de düşüş yaşandığını bildirdi.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, söz konusu düşüşün son çeyreklere göre bankaların beklentilerinden önemli ölçüde daha yüksek olduğu belirtilerek, “Bu düşüşün başlıca nedeni, yüksek faiz oranlarının yanı sıra şirketler için daha düşük sabit yatırım ve hanehalkı için daha düşük Tüketici Güveni ve kötüleşen konut piyasası beklentileriydi.” denildi.

Ankete göre, Euro Bölgesi bankalarının 2023'ün son çeyreğinde şirketlere verilen kredilerdeki koşulların daha ılımlı da olsa net olarak sıkılaştırılmasını ve konut kredilerdeki kredi koşullarının da genel olarak değişmemesini beklediği kaydedilen açıklamada, “Tüketici kredileri için ise son çeyrekte Euro Bölgesi bankaları daha ciddi bir net sıkılaştırma bekliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bu arada, AMB, yüksek enflasyon ile faizleri artırarak mücadele ediyor. Bu durum da tüketiciler için kredi maliyetlerini artırırken, inşaat ve diğer sektörlerdeki yatırımları daha pahalı hale getirerek ekonomiyi yavaşlatıyor.

AMB’nin bir sonraki faiz toplantısı, 26 Ekim'de yapılacak. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda AMB’nin 3 temel politika faizini sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılıyor.