Advertisement

Dolar/TL kurunda kritik 18 seviyesi takip edilirken, euro tarafında Avrupa'dan gelen veriler takip edildi.

Avrupa'da hizmet sektörüne ilişkin satınalma yöneticileri endeksleri bir önceki okumaya göre daha pozitif gelirken Avrupa Merkez Bankası'nın sıkılaşmada daha fazla iştahlı olacağı beklentisi de fiyatlamalara girdi.

Geçen hafta 18,55 ile 2 ayın zirve seviyesini gören Euro/TL 18,30 seviyesi etrafında dengelendi.

Singapur merkezli United Overseas Bank (UOB Group) döviz stratejistleri Lee Sue Ann ve Quek Ser Leang Euro/Dolar paritesine ilişkin değerlendirmelerinde euronun yukarı yönlü ivmesine dikkat çekerken, bu ivmenin güçlenmeye başladığını ancak nasıl ilerleyeceğinin 1,0300 seviyesindeki güçlü direncin kırılıp kırılmayacağıyla görüleceğini kaydetti.

1,0300 direncinin hala güçlü şekilde durduğunu belirten ikili euronun sert şekilde 1,0293’e kadar gerilediğine vurgu yaptı. İkili sert düşüşün devam edebileceğini ancak 1,0100 seviyesindeki güçlü desteği tehdit etmesinin olası olmadığını öngördü. İyimser senaryo için ise 1,0210 direncinin kırılmasının aşağı yönlü baskının gevşediği anlamına geleceği vurgulandı.

Önümüzdeki 1-3 haftalık değerlendirmede ise euro için riskin yukarı yönlü değiştiğini fakat istikrarlı bir yükseliş için öncelikle 1,0300 seviyesinin kırılması gerektiği belirtildi. Euronun 1,0300 seviyesini kıramaması sonrası sert şekilde 1,0293’e gerilediği ve yukarı yönlü ivmenin hızla söndü vurgulandı.