Advertisement

Euro Bölgesi'nde imalat iki seneden daha fazla süreden bu yana en hızlı genişlemesini kaydederek, ticarette keskin bir toparlanmaya yöneldi ve dünya ekonomisinin koronavirüs resesyonundan toparlandığına işaret etti.

IHS Markit'in araştırmasına göre, Eylül ayında sanayi üretimi yeni siparişler ve iş güveni görünümlerinin tamamında iyileşme kaydedildi. Bölgede imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi 53.7 olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte şirketler iyileşmenin sürdürülebilirliğine dair belirsizliklere yönelik şüpheci tutumlarının bir işareti olarak işçi çıkarmaya devam etti.

Bölgede koronavirüs kısıtlamalarının sona ermesi ile keskin toparlanma kaydedilse de, büyüme ivmesi yeniden artışa geçen vaka sayılarının kısıtlama endişelerini beraberinde getirmesi ile yavaşladı.

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri toparlanmanın devam edeceğini öngörse de, bu sürecin oldukça yavaş ve 19 ülkeli blok içinde eşit olmayan bir şekilde gerçekleşebileceği yönünde uyarıda bulunuyorlar.

Eylül ayında Euro Bölgesi'nin imalat sektöründeki toparlanmanın yaklaşık yarısı Almanya'dan kaydedildi. Aktivite, bölge genelinde daha ılımlı şekilde artarken İrlanda ve Yunanistan'da durağan kaldı.