Advertisement

İRFAN DONAT

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Başekonomisti Maximo Torero, tarım ve gıdada artan risklere dikkat çekerek, 2023 yılına yönelik kritik bir uyarıda bulundu.

Gübre fiyatlarındaki artışın gıda fiyatlarından daha hızlı olduğuna dikkat çeken Torero, azalan gübre kullanımının gelecek yıl tarımsal verimlere olumsuz yansıyabileceği ve bunun da arzda sıkıntı yaratabileceğini ifade etti.

Torero, "Gübre fiyatları gıda fiyatlarından daha hızlı artıyor, bu nedenle çiftçiler daha az gübre kullanıyor. Bu, gelecek yıl daha düşük küresel verimlere yol açabilir. Ukrayna ve Rusya'dan yapılan tahıl ihracatının azalmasıyla birlikte, 2023 yılında erişim sorununa ek olarak gıda mevcudiyeti sorunu gündeme gelebilir" uyarısında bulundu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük gübre üreticilerinden Norveçli Yara şirketinin CEO'su Svein Tore Holsether, yüksek doğalgaz fiyatları nedeniyle azot bazlı gübrelerde arz sıkıntısı yaşanabileceğini söylemişti. Holsether, "Avrupa'da gaz durumu daha da kötüleşirse, nitrojen kıtlığı ve daha fazla fiyat artış riski var" açıklamasında bulunmuştu.