Advertisement

ABD Başkanı’nın Sağlık Başdanışmanı Dr. Anthony Fauci Omikron varyantının pandemiyi endemiye çevireceğine dair yorumlar için çok erken olduğunu söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu'nun Davos Çevrimiçi Toplantısı’nda konuşan Fauci, “Omikron varyantının herkesin umduğu doğal aşı görevini görüp görmeyeceği sorusu yeni varyantların çıkması için bu kadar ihtimal varken ucu açık bir soru” ifadelerini kullandı.

Fauci virüsün mutasyonlarının aşı ve hastalık geçirerek oluşan bağışıklığın bir kısmından kendini saklayabilmesinin sürü bağışıklığı oluşmasını zorlaştıracağını belirtti. Varyant odaklı aşıların hastalıkla mücadelenin en iyi yolu olmadığını vurgulayan ABD’li yetkili, virüsün tüm varyantlarına karşı işe yarayan aşılamalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Omikronun hızlı bulaş yeteneği ilerisi için endişe verici

Her varyant için aşı üretilmesini yakan top oynamaya benzeten Fauci, bu stratejinin virüsle sonsuza dek savaşmayı gerektireceğini ve bunu istemediklerini belirtti. ABD’li yetkili bu nedenle şu anda var olan ve çıkması olası tüm varyantlara karşı bağışıklık sistemini hazırlayacak bir mekanizmayı keşfetmeye çalıştıklarını söyledi.

Kanıtlanmış kamu sağlığı önlemlerine karşı çıkmanın da Kovid ile mücadeleyi sekteye uğrattığını söyleyen Fauci, “Sahip olduğumuz sıradan, normal, anlaması basit önlemlere karşı aşırı bir direnç var. Maske takmaya veya aşı olmaya karşı çıkmak yerine toplum olarak bilinen önlemleri uygulasak şu anda çok daha iyi bir durumda olurduk” değerlendirmesinde bulundu.

Epidemic Preparedness and Innovations CEO’su Richard Hatchett ise Omikronun pandemiye dönüşmesinin an meselesi olduğuna dikkat çekerek, “Omikron çok hızlı bir şekilde, tam olarak akut bir pandemi gibi hareket etti ve ve virüs gelecekte bu yeteneğini koruyarak devam edecek ki bu durum hepimizi şu anda ettiğinden daha fazla endişelendirmeli” uyarısında bulundu.

Bakanlık daha önceki kararını gözden geçirerek, bu ülkelerin vatandaşları ve aile üyelerinin 20 Ocak'tan itibaren, geçerli Kovid-19 aşısı veya hastalığı geçirmiş olduklarını belgeleyen sertifikanın yanı sıra negatif PCR testi sonucunu da göstermek suretiyle ülkeye girebileceklerini bildirdi.

Sağlık Bakanlığının bir önceki kararında, 20 Ocak'tan itibaren transit geçişler hariç, kırmızı listede yer alan tüm ülkelerin vatandaşları için Bulgaristan'a girişlerin durdurulacağı bildirilmişti.

Bulgaristan'da Kovid-19 salgınında günlük vakalar geçen hafta salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.