Advertisement

Fed, Temmuz toplantısında 2'ye karşı 8 oyla 25 baz puan faiz indirimine giderek fonlama oranını yüzde 2.00 – 2.25 aralığına çekti. Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren faiz indirimine karşı oy kullandı. 

Böylece Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 11 yıl sonra ilk kez faiz indirimine giderek 2015 sonunda başladığı sıkılaştırma döngüsüne ara vermiş oldu.

Bloomberg anketine katılan uzmanların medyan beklentisi 25 bp faiz indirimine gidileceği yönündeydi. Federal fonlama oranı vadeli kontratlarındaki son fiyatlama da yüzde 83 ihtimalle 25 bp indirimi işaret ediyordu.

Fed yetkilileri son kez faiz artırılan Aralık toplantısında 2019 için sıkılaştırma tahminlerini kademeli olarak azaltmaya başlamışlardı. Haziran toplantısında ise faiz indirimi sinyali gelmişti.

Politika yapıcıların resmi tahminlerinin yer aldığı Haziran'da yayınlanan son noktasal grafiğe göre yetkililerin faiz beklentilerinin medyanı 2019 için yüzde 2.4 seviyesinde bulunuyordu.

Bilanço daraltılmasına 1 Ağustos itibariyle son verileceği ifade edildi. Rezerv fazlasına uygulanan faiz oranı da (IOER) yüzde 2.35'ten yüzde 2.10 seviyesine indi.

Karar metninde faiz indirimine gerekçe olarak küresel gelişmeler ve zayıf enflasyon işaret edildi. Görünüm üzerindeki belirsizliklerin sürdüğü belirtilen metinde, bankanın uygun şekilde hareket etmeyi sürdüreceğinin altı çizildi.

Hanehalkı harcamalarının yükseldiği belirtilen Fed metninde, ekonominin ılımlı bir hızda büyümeyi sürdürdüğü ve istihdam piyasasının güçlü durumda olduğu ifade edildi.

Manşet ve çekirdek enflasyonun yüzde 2 altında seyrettiğinin altı çizilirken, anket bazlı enflasyon göstergelerinin çok az değiştiği belirtildi.

Bankanın gelecekteki politika kararları açısından verileri izleyeceği vurgulanırken, piyasa bazlı enflasyon telafisi göstergelerinin düşük kalmaya devam edeceği ifade edildi.

Karar metninde Fed'in ekonomik büyümeyi sürdürmek için uygun hareket edeceği ifadesi yer aldı.